janek

i

Autor: BŹ

Uczeń z I LO w Ostrowie autorem inteligentnej kuli dla starszych i niepełnosprawnych [POSŁUCHAJ]

2021-05-05 23:07

Ta kula w przyszłości może pomóc wielu seniorom czy osobom niepełnosprawnym. Na razie projekt Jana Szydłowskiego z I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim został doceniony podczas konkursu TECHNO - GRANTÓW organizowanego przez ostrowskie starostwo powiatowe.

Inteligentna kula ortopedyczna wyposażona jest nie tylko w program dający możliwość powiadomienia na przykład o upadku seniora, ale też w czujniki tlenku węgla czy oświetlenie drogi.

Droga przed konstruktorem jeszcze jednak daleka, ale cały czas nad pomysłem pracuje.

Mówi ESCE Jan Szydłowski, uczeń pierwszej klasy liceum.

Kula wyposażona jest w możliwość automatycznego oświetlenia drogi i sygnalizacji w trudnych warunkach atmosferycznych. Innowacyjność projektu polega także na wyposażeniu urządzenia w różnorodne moduły czujników zarządzane przez mikroprocesor według opracowanego inteligentnego algorytmu. Kula wysyła alarm SMS-em opiekunowi osoby starszej, przy wystąpieniu określonego zagrożenia wykrytego przez czujniki. Wyposażona jest także w wiele zespołów monitorujących bezpieczeństwo na różne sposoby. Na ten moment  to jest jeszcze prototyp, docelowo chciałbym aby te wszystkie urządzenia i czujniki znalazły się w samej kuli, teraz są do niej dołożone.

Chciałbym, żeby kiedyś ta kula była pomocą dla ludzi - mówi młody konstruktor Jan Szydłowski

Młody konstruktor liczy, że jego pomysł doczeka się produkcji i kiedyś będzie wspomagał seniorów i osoby niepełnosprawne.

Na razie cieszy się z wyróżnienia w kategorii TECHNO - INNOVATOR 2021.

Raport z anteny 05.05, godz.10