torby areszt

i

Autor: BŹ

Szyją torby i poduszki. Aresztanci z Ostrowa dla chorych dzieci. I nie tylko [POSŁUCHAJ]

2021-03-25 12:57

Poduszki z postaciami z bajek, torby czy szkatułki - od aresztantów z Ostrowa Wielkopolskiego dla chorych dzieci. Osadzeni przygotowują własnoręcznie przedmioty, które przekazują na licytacje i aukcje charytatywne. To nierzadko małe "dzieła sztuki", które nie są dostępne dla wszystkich.

Areszt  Śledczy w Ostrowie od lat w ramach resocjalizacji prowadzi terapię sztuką. A osadzeni mogą m.in. szyć i malować.

Ich prace nierzadko trafiają właśnie na charytatywne akcje, czy jako prezenty - mówi Michał Łuczkanin z ostrowskiego aresztu.

To są naprawdę wyjątkowe rzeczy, najczęściej jedyne w swoim rodzaju. Aresztanci naprawdę przykładają się do tej pracy. To dla nich świetna forma resocjalizacji. Ale też - nierzadko - nauka nowych umiejętności. Wiele rzeczy wykonujemy z materiałów przeznaczonych do recyklingu, więc znaczenie jest podwójne. Przedmioty wykonane przez aresztantów trafiają na aukcje charytatywne, czasami organizacje same się do nas zgłaszają w tym celu, a czasami nasi funkcjonariusze informują o kolejnych osobach w potrzebie.

To bardzo fajne, dobrej jakości rzeczy - mówi Michał Łuczkanin, z ostrowskiego Aresztu Śledczego

Obecnie w ostrowskim areszcie - wraz z kaliskim oddziałem w Szczypiornie - jest ponad 300 osadzonych. Szyje kilkunastu.

Areszt od ubiegłego roku szyje też maseczki ochronne. Spod maszyn osadzonych wyszło już około 100 tysięcy sztuk.

Raport z Anteny 25.03