rower

i

Autor: pixabay

Rowerzysto! Pamiętaj o przepisach! Przypomina policja

2022-06-01 10:29

Jak jest ścieżka rowerowa - zgodna z naszym kierunkiem ruchu - to trzeba nią jechać - przypomina cyklistom policja! Sezon rowerowy prawie w pełni i warto pamiętać, że cykliści - jak wszyscy na drogach - mają swoje prawa i OBOWIĄZKI.

Sezon rowerowy prawie w pełni. Nie zawsze jednak w pełni cykliści wiedzą jakie mają prawa i OBOWIĄZKI.

A skarg na rowerzystów nie brakuje.

Pieszym rowery przeszkadzają na przykład na chodnikach. Rowerzyści natomiast narzekają na kierowców, którzy nierzadko zapominają, że cyklista też ma prawo jechać po ulicy, nie tylko na ścieżce rowerowej. Lista wzajemnych żalów krótka nie jest i wie to chyba każdy.

Dlatego policja w Ostrowie przypomina, że KAŻDEGO obowiązują te same zasady ruchu drogowego.

Zgodnie z przepisami rowerzysta ma OBOWIĄZEK korzystać z drogi rowerowej, jeżeli jest ona wyznaczona w kierunku, w którym on się porusza- mówi Ewa Golińska Jurasz z komendy policji w Ostrowie. - Jeśli wzdłuż jezdni jest wyznaczona droga jednokierunkowa, to rowerzysta może się poruszać po niej tylko w wyznaczonym kierunku. A jadący w przeciwnym - musi poruszać się po jezdni.

Warto pamiętać, że przepisy obowiązują wszystkich. Tak samo jak wzajemny szacunek i kultura jazdy.

Rowery muszą mieć także zgodne z przepisami oświetlenie. Tak, by pojazd był widoczny na drodze po zmroku. A cyklistów obowiązują odblaski - po zmroku, w terenie niezabudowanym.

QUIZ o etyce i moralności. Czy jesteś dobrym człowiekiem?

Pytanie 1 z 10
Często pomagasz potrzebującym?