Hulajnogi pozostawione na chodnikach mogą być niebezpieczne dla osób niewidomych

i

Autor: maraj Hulajnogi pozostawione na chodnikach mogą być niebezpieczne dla osób niewidomych

Hulajnogi pozostawione na chodnikach mogą być niebezpieczne dla osób niewidomych

2022-05-26 13:23

Nie zostawiajcie hulajnóg elektrycznych byle gdzie na chodnikach czy skwerach. Proszą osoby niepełnosprawne i niewidome w Kaliszu i w Ostrowie. Elektryczne jednoślady są bardzo popularne i można je też wypożyczać. Właśnie te ostatnie często zostawiane są na środku chodników. A to stwarza poważne zagrożenie m.in dla niewidomych.

Hulajnogi elektryczne to bez wątpienia szybki środek transportu, który w ostatnim czasie stał się bardzo popularny. Jednak nie każdy potrafi odpowiednio z nich korzystać. Pojazdy te są często porzucane lub nieprawidłowo zaparkowane.

Ludzie o to nie dbają, używają i zostawiają, gdzie popadnie. Miałem taki przypadek, że potknąłem się o hulajnogę. Schodziłem ze schodów, a hulajnoga była postawiona w poprzek schodka. Zszedłem na dół i nadepnąłem na hulajnogę. To jest bardzo niebezpieczne. Myślę, że powinny powstać kampanie, żeby uświadomić ludzi, że nie każdy jest w stanie zauważyć taką przeszkodę leżącą na ziemi.

Mówi nam Łukasz, który jest osobą niewidomą.

Hulajnogę należy odstawić do miejsca specjalnie do tego przeznaczonego. Jeżeli takiego miejsca w pobliżu nie ma i chcemy hulajnogę np. zostawić na chodniku, musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Pamiętajmy o zachowaniu 1,5 metra przejścia dla osób pieszych. Pamiętajmy, by hulajnogę zaparkować w sposób, który nie utrudnia ruchu i nie powoduje zagrożenia. Hulajnogę należy zaparkować równolegle, najlepiej wzdłuż ściany budynku bądź też obiektu jak najbliżej tego miejsca. Jeżeli przy tym budynku stoi już inna hulajnoga to pamiętajmy, by pozostawić naszą hulajnogę przed nią bądź za nią. Nie obok, bo wtedy powodujemy kolejne utrudnienia dla osób pieszych, niewidomych, czy niepełnosprawnych. Użytkownikom hulajnóg przypominamy również, aby parkowali swoje pojazdy w sposób stabilny. Należy sprawdzić, czy nóżka jest w pełni wysunięta i czy sprzęt stoi na równym podłożu.

Mówi Agata Dybioch, rzeczniczka Straży Miejskiej w Kaliszu.

Do nieprawidłowo zaparkowanych hulajnóg, czyli  takich, które są pozostawione na środku chodnika, są porzucone lub są zaparkowane w sposób, który utrudnia ruch, stosuje się takie samo prawo jak do innych pojazdów np. jak do samochodów. Hulajnogi usuwa się na koszt właściciela. Za źle zaparkowaną hulajnogę można dostać mandat od 100 do 300 złotych.

Hulajnogi pozostawione na chodnikach mogą być niebezpieczne dla osób niewidomych

i

Autor: maraj Hulajnogi pozostawione na chodnikach mogą być niebezpieczne dla osób niewidomych

Quiz dla dobrych kierowców

Pytanie 1 z 11
Nadsterowność oznacza poślizg kół osi
Źródło: Hulajnogi pozostawione na chodnikach mogą być niebezpieczne dla osób niewidomych