policja

i

Autor: fb Policja Ostrów

Policja

Policja znów ostrzega: przestępcy świetnie się czują "w sieci"

2023-06-17 9:52

Kilka, czasem kilkanaście osób dziennie. To te, które zgłaszają na ostrowską policję, że padły ofiarą oszustwa w internecie. Mimo licznych apeli i ostrzeżeń, wciąż zdarzają się kradzieże w sieci, próby szantażu czy wyłudzanie danych.

Najczęstsze działania oszustów, to nadal podsyłanie linków, w które kliknięcie przekierowuje nas na fałszywe strony bankowe.Zakupy internetowe i płatności z góry – to prawdziwe eldorado dla przestępców - mówi Lucyna Domagała, z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą komendy w Ostrowie: Praktycznie codziennie zgłasza się ktoś, kto został oszukany, nie otrzymał towaru albo towar był niezgodny z zamówieniem. Zdarzało się, że zamiast zakupionego telefonu w paczce była cegła, albo dwa ziemniaki i karta – "ha ha" dałeś się oszukać. Fantazja sprawców nie ma granic.

policja

i

Autor: fb wielkopolska policja

Wśród poszkodowanych są takie, które są szantażowane, że przestępcy opublikują w sieci ich nagie zdjęcia czy erotyczne filmy. Dostają informację, że ktoś posiada takie materiały i domaga się pieniędzy za niepublikowanie ich -mówi Lucyna Domagała. Są szantażowane, że dostaną oryginały nagrań po wpłaceniu pieniędzy. Bardzo często się zdarza, że te osoby w ogóle nie mają takich zdjęć czy filmów i są całkowicie skonsternowane wiadomością, nie wiedzą o co chodzi, nie wiedzą skąd się to wzięło. Ale są też takie, które tego typu zdjęcia czy nagrania wysyłały komuś w wiadomościach.

Policja apeluje o zachowanie ostrożności zwłaszcza teraz w okresie wakacyjnym.