kleszcze

i

Autor: pixabay

Kleszcze znów w natarciu! Są niebezpieczne!

2021-04-19 12:29

Jest ich bardzo dużo, gryzą i są niebezpieczne. Sezon na ...KLESZCZE, bo on nich mowa, właśnie się rozkręca. W powiecie ostrowskim Sanepid zanotował już pierwsze pogryzienia. A to dopiero początek. Kleszcze przenoszą niebezpieczne dla ludzi choroby, takie jak borelioza. A to ogromne zagrożenie.

Sezon na kleszcze właśnie się rozkręca. Im cieplej, tym tych pajęczaków więcej. A nie są one niczym dla nas dobrym. Przede wszystkim roznoszą niebezpieczne dla człowieka i zwierząt choroby. W tym boreliozę, na którą nie ma szczepionki, więc trudno się zabezpieczyć.

Dlatego tak ważna jest profilaktyka i kontrola - mówi Andrzej Biliński, szed Sanepidu w Ostrowie Wielkopolskim.

Dla mnie, jako epidemiologa, istotne jest także to, że wzrasta liczba kleszczy zakażonych. Same kleszcze na boreliozę nie chorują. Ale mają zdolność przenoszenia tej choroby z kleszcza na kleszcze. A to oznacza, że zagrożenie jest większe. Dlatego tym bardziej trzeba być ostrożnych i zawsze sprawdzać ciało po spacerze w lesie czy na łące. Bo kleszcze dziś są praktycznie wszędzie.

Taki "lokator na gapę" może być niebezpieczny nie tylko dla ludzi ale i dla zwierząt. Ale jest też tak, że zwierzęta mogą go do domu przynieść. Dlatego po spacerze z psem, warto i czworonoga skontrolować właśnie pod kątem kleszczy.

W skali roku ostrowski Sanepid notuje nawet kilkadziesiąt pogryzień przez kleszcze i co najmniej kilka przypadków boreliozy.

W ubiegłym roku było takich zakażeń dwanaście.

Małe sokoły urodziły się na kominie poznańskiej elektrociepłowni!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE