batman

i

Autor: BŹ

Karp nie dla psa i kota! Ości mogą być niebezpieczne dla naszych pupili [POSŁUCHAJ]

2020-12-24 11:07

Dla nas przysmak, ale dla naszych domowych zwierząt - może oznaczać zagrożenie dla zdrowia a nawet życia. Szczególnie gdy trafią na ości. Karpia lepiej nie podawać psom czy kotom. A podczas przygotowywania ryby przed Wigilią - dobrze zabezpieczyć pojemnik na odpady. Bo to co w nim, może kusić nasze zwierzęta. A nie jest to bezpieczne.

To już ten moment, kiedy do świat przygotowane jest praktycznie wszystko. Czas, kiedy trzeba "zabrać się" za ryby.

I tu - mając w domu psa czy kota - warto prócz rybie poświęcić uwagę także zwierzętom. Chodzi o to, by nie miały dostępu do "resztek" ryby. Bo te - wbrew pozorom - mogą okazać się groźne dla zdrowia a nawet życia naszych czworonogów. 

Mówi Szymon Boguski, weterynarz z Ostrowskiego Centrum Weterynaryjnego.

Obrabiamy ryby przed wigilijną kolacją i wyrzucamy "resztki", w tym ości. A nasze zwierzęta, w sposób przez nas nie kontrolowany - wyciągają je ze śmieci. Zapach ryby jest bardzo atrakcyjny, szczególnie dla kotów. Ale psy także nie pogardzą tymi fragmentami ryb. No i może pojawić się problem, kiedy ość "utknie" w jamie ustnej psa czy kota.To jest problem realny zagrożenia dla zdrowia a nawet życia takiego zwierzaka. Dlatego trzeba dobrze śmieci zabezpieczyć, i, mimo świątecznego zabiegania, przypilnować naszego zwierzaka.

Warto przypilnować psy i koty, by nie jadły tego, czego nie powinny - mówi Szymon Bogucki, weterynarz

Ość może także przebić narządy wewnętrzne zwierzęcia a to już śmiertelnego zagrożenie.

Każdego roku do Centrum Weterynaryjnego w Ostrowie właśnie w grudniu trafią psy i koty z objawami zatrucia, na przykład po zjedzeniu świątecznych roślin, czy właśnie z powodu utkwienia ości.

To nawet kilkanaście taki przedświątecznych przypadków w roku.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Polskie Boże Narodzenie - koncert wigilijny
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE