sąd

i

Autor: BŹ

Jaka kara dla księdza Arkadiusza H.? Wyrok sąd ogłosi 8 marca

2021-03-03 19:02

Sześciu lat więzienia chce dla księdza Arkadiusza H. prokuratura. Po zaledwie dwóch rozprawach przed Sądem Rejonowym w Pleszewie dzisiaj - w środę 3 marca - zakończył się proces kapłana, który oskarżony został o pedofilie względem nastoletniego ministranta. Ksiądz w sądzie przyznał się do winy i wyraził żal. Wyrok poznamy w najbliższy poniedziałek.

Prokurator chce także 8 - letniego zakazu kontaktu z pokrzywdzonym. A także zakazu wykonywania zawodu i pracy z dziećmi.

Obrońca wniósł o karę roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat.

Argumentował to mi.in złym stanem zdrowia 53 - letniego duchownego. I nie najlepszą sytuacją finansową.

Wyrok zostanie ogłoszony w poniedziałek, 8 marca o godzinie 13.00

Tymczasem Kuria Diecezjalna w Kaliszu wydała oświadczenie ws. procesu i kapłana. Zapewniła w nim o solidarności z pokrzywdzonymi. Przypomniała także o ciągle toczącym się wobec księdza H. procesie kanonicznym w Watykanie.

Komunikat ukazał się na stronie internetowej diecezji.

Oświadczenie Kurii Diecezjalnej w Kaliszu

W związku z procesem karnym prowadzonym przeciwko ks. Arkadiuszowi H., który przyznał się do winy i przeprosił za swoje postępowanie, z wielkim szacunkiem odnosimy się do osób przez niego pokrzywdzonych, wyrażamy im naszą solidarność, przepraszamy za krzywdy, których doznali oraz jesteśmy gotowi do niesienia im pomocy.

W prowadzonym równocześnie procesie kanonicznym, oczekujemy na decyzje Stolicy Apostolskiej, którą zamierzamy poinformować o wyroku sądu państwowego, gdy tylko zapadnie. 

ks. Marcin Papuziński

rzecznik prasowy kurii

Rok temu potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Jak wpłynął na nasze życie?