500 plus

i

Autor: pixabay.com Polacy chcą waloryzacji 500 plus.

​Będzie 500+ dla uchodźców z Ukrainy

2022-03-09 8:24

Będzie 500+ dla uchodźców z Ukrainy - taką pomoc zapowiada rząd. Na razie ze świadczenia mogą korzystać Ukraińcy, którzy są na stałe w Polsce i utrzymują tu dzieci. Niebawem jednak pomoc ma trafić także do uchodźców, którzy przekroczyli naszą granicę po wybuchu wojny.

500 plus, dobry start czy rodzinny kapitał opiekuńczy - te świadczenia mają być także dostępne dla uchodźców z Ukrainy. Taką pomoc zapowiada rząd. Posłowie już pracują nad projektem ustawy i dostosowaniem przepisów do obecnych realiów. Póki te zmiany nie zostaną wprowadzone Ukraińcy, którzy uciekli przed wojną nie mogą starać się o świadczenia.

Rodzice bądź opiekunowie, którzy właśnie teraz z dziećmi przekroczyli granicę Polski w związku z konfliktem zbrojnym obecnie nie posiadają karty pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy". Dlatego składanie wniosków o świadczenie wychowawcze przez te osoby jest na razie niemożliwe. Będzie możliwe dopiero po wprowadzeniu odpowiednich przepisów prawa. 

mówi Marlena Nowicka wielkopolska rzeczniczka prasowa ZUS i jak dodaje świadczenia takie jak 500+ przysługują jedynie Ukraińcom, którzy na stałe pracują w Polsce i tu wychowują dzieci.

Świadczenie wychowawcze rodzic może otrzymać na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 roku życia pod warunkiem, że dziecko wspólnie z nim mieszka i pozostaje na jego utrzymaniu.

A Polską granicę według najnowszych danych przekroczyło już około 1 300 000 Ukraińców.

Źródło: ​Będzie 500+ dla uchodźców z Ukrainy