Aresztanci z Kalisza i Ostrowa szyją poduszki dla dzieci poszkodowanych w wypadkach!

i

Autor: Areszt Śledczy w Ostrowie

Aresztanci z Kalisza i Ostrowa szyją poduszki dla dzieci poszkodowanych w wypadkach! [POSŁUCHAJ]

2021-08-05 13:09

Uszyli już ponad 100, a będzie więcej. Osadzeni w Oddziale Zewnętrznym w Kaliszu Aresztu Śledczego w Ostrowie Wielkopolskim szyją poduszki dla dzieci poszkodowanych w wypadkach. Poduszki trafiły już do policjantów i strażaków, którzy będą mogli je przekazać maluchom. Przytulanki są kolorowe, z postaciami z bajek.

Inicjatorem jest Arkadiusz, który kiedyś sam był strażakiem i wie, jak ważne jest takie wsparcie dla dzieci.

Pomagają mu inni osadzeni.

Kiedy byłem na wolności, byłem strażakiem. Brałem udział w akcjach, w których poszkodowane były dzieci. Dawaliśmy im misie. I wiem, że to bardzo im pomagało.

Stąd ta inicjatywa. Żeby dzieciom było łatwiej znieść trudną sytuacją, ale także żeby dobrze wspominali strażaków czy policjantów. Mam też syna i chciałby, żeby w razie jakiegoś dramatu też ktoś mu pomógł, wyciągnął dłoń, dał taką poduszkę.

Mówi osadzony.

Aresztanci szyją przytulanki w ramach swojego wolnego czasu. Bo wielu z nich w ramach odbywania kary pracuje. Do maszyn do szycia siadają po pracy.

To nie jest tak, że się nudzimy. Choć i takie momenty mamy. Ale ja na przykład, i moi koledzy, chodzimy do pracy. Jak wracamy, to wtedy bierzemy się za kolejne zadania. To ważne. Pomaga przetrwać. Ale też daje poczucie sensu i przydatności.

Dodaje Arkadiusz.

Ponad 100 poduszek uszytych przez osadzonych z Oddziału Zewnętrznego w Kaliszu trafiło do Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu, Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulisławicach.

Aresztanci szyją poduszki dla ofiar wypadków

Mundurowi uczestniczący w wypadkach z udziałem dzieci często podkreślają, że maskotka może okazać się bardzo pożyteczna w pierwszych chwilach po traumatycznym zdarzeniu, gdyż może być zastępczym źródłem odwrócenia uwagi czy nawiązania kontaktu z przestraszonym dzieckiem.

Skazani chętnie uczestniczą w wielu akcjach o charakterze pomocowym, które inicjują funkcjonariusze Oddziału Zewnętrznego zyskując dzięki temu nowe umiejętności i kwalifikacje. Pomagając drugiemu człowiekowi rozwijają cechy takie jak: życzliwość, empatia, tolerancja itp. Znacznie zwiększa to szansę na to, by osadzeni nie wrócili na drogę przestępczą.

Mówią kap. Milena Garcarek, starszy wychowawca i por. Sylwia Strzelec, kierownik Oddziału Zewnętrznego.

To nie pierwsza taka akcja osadzonych w Ostrowie i w Kaliszu. Wcześniej juz szyli poduszki, torby i inne gadżety, które były przekazywane na liczne akcje charytatywne.

W czasie pandemii szyli też maseczki ochronne.

Łącznie szyciem zajmuje się kilkunastu osadzonych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE