las

i

Autor: BŹ

przyroda

Antonin. Milion sadzonek w ciągu roku [POSŁUCHAJ]

2024-04-23 11:35

Pierwsze już są w ziemi, kolejne pojawią się jesienią. Sadzonki drzew na terenie nadleśnictwa Antonin. W tym roku będzie to łącznie około miliona sztuk. To taki coroczny standard budowania lasu. Wśród nowych nasadzeń są sosny, dęby, olsze czy graby.

Sosny, dęby, lipy, graby i olchy są i będą sadzone w tym roku w Nadleśnictwie Antonin. Będzie to w sumie około miliona sadzonek. I tak jest - średnio - każdego roku.

- Las odnawiany jest na bieżąco przez leśniczych - mówi nadleśniczy Nadleśnictwa Antonin Adam Całka.

Ile drzew posadzimy? Rocznie to jest około 100-120 hektarów lasu, to jest około miliona sadzonek. Oczywiście nie wszystkie sami wkładamy do ziemi, korzystamy z pomocy specjalistycznych firm.  To jest las gospodarczy, który został wcześniej wycięty, ponieważ osiągnął swój wiek gospodarczy. Bo jak doskonale wiemy, drewno jest surowcem potrzebnym w naszej gospodarce, służy do produkcji w wielu branżach.

Ale las trochę też buduje się sam, choć i nad tym kontrolę mają leśniczowie - dodaje Adam Całka

Bardzo chętnie korzystamy z tzw. przyjaznego odnawiania lasu naturalnego, czyli tam gdzie drzewa same się obsiewają. Nasi leśnicy są ekspertami w tej dziedzinie i Nadleśnictwo Antonin jest jednym z czołowych w dyrekcji poznańskiej właśnie pod względem ilości odnowień naturalnych. Bardzo się nam to podoba, że przyroda sama sobie z tym radzi i las szybko wraca na swoje miejsce.

Las budowany jest przez cały czas - mówi nadleśniczy Adam Całka

Nadleśnictwo Antonin to 20 tysięcy hektarów lasu. Każdego roku pozyskuje się z niego około 100 tysięcy metrów sześciennych drewna. Dlatego tak ważne jest, by cały czas las rósł od nowa.

Z którą gwiazdą powinieneś iść na spacer do lasu? [QUIZ]

Pytanie 1 z 8
Jak często bywasz na siłowni?