konferencja

i

Autor: BŹ

zdrowie

Rozmawiali o nowotworach głowy i szyi. Stomatolodzy spotkali się w Ostrowie

2024-04-22 10:50

Dentyści na tropie nowotworów głowy i szyi. I to nie żart. Stomatolodzy coraz częściej ujawniają różne nieprawidłowości, które mogą prowadzić do raka lub są jego - wprost - objawem. I właśnie onkologia głowy i szyi była jednym z tematów konferencji dentystów, która odbyła się w Ostrowie. Wzięło w niej udział ponad 50 lekarzy.

Dobrze to nie wygląda. W ciągu roku nowotwory szyi i głowy, w tym w jamie ustanej, wykrywane są u około 7 tysięcy osób. I te dane z roku na rok są wyższe. Średnio o 20 procent wzrosła liczba osób z takimi chorobami. To konsekwencja wielu czynników. Ale jednym z nim jest kwestia naszej podstawowej higieny jamy ustnej i profilaktyki.

- To bardzo ważne, by nie zapominać o wizytach kontrolnych u lekarzy stomatologów, a jeśli coś nas niepokoi - to warto udać się do lekarza rodzinnego - mówi Maciej Stagraczyński, chirurg szczękowy z Ostrowa, który leczy takie przypadki w klinice we Wrocławiu i na oddziale chirurgii szczękowej szpitala w Kaliszu. 

Lekarz stomatolog jest to taki trochę lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, jest to lekarz, z którym pacjenci spotykają się najczęściej.  W przypadku ewentualnych schorzeń z zakresu głowy, szyi i jamy ustnej - to on może być tym pierwszym, który stwierdzi zmiany natury nowotworowej. Dlatego przynajmniej raz w roku powinniśmy odbyć taką wizytę kontrolą. Jeśli nie mamy większych problemów z zębami, bo wiadomo, że jeśli takie są - to chodzimy częściej. Pacjenci mogą sami niektórych zmian nie zauważyć, dentyści już powinni. Bo mamy naprawdę świetnie wyszkolonych lekarzy. Ale jeśli samych pacjentów coś zaniepokoi - to niech udadzą się do lekarza rodzinnego, mogą też zajrzeć na kaliski oddział chirurgii szczękowej, tam mogą liczyć na pierwszą pomoc. I zawsze w takich przypadkach - bez skierowania - można zapukać do 4-tego Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką we Wrocławiu, gdzie pracuję na co dzień i na co dzień leczymy takie przypadki. Tam wykonane zostaną badania, które pozwolą na diagnozę.

Takich przypadków jest coraz więcej - mówi lekarz Maciej Stagraczyński

W Polsce na wszystkiego rodzaju nowotwory choruje - wg danych Krajowego Rejestru Nowotworów - około 1 mln 200 000 ludzi i są one przyczyną 1/4 wszystkich zgonów, w tym też są nowotwory głowy i szyi. W ostatnich 15 latach zaobserwowano tendencje wzrostową zgonów w tej grupie nowotworów o prawie 20 %.

Dane WHO pokazują, że każdego roku rozpoznaje się na świecie 550 000 nowych zachorowań na nowotwory jamy ustnej i gardła oraz 160 000 krtani. Szacuje się, że rocznie na nowotwory głowy i szyi umiera ok. 400 000 ludzi.

Podczas ostrowskiej konferencji poruszono także temat współczesnej endodoncji. Czyli leczenia kanałowego zębów.

Spotkanie zorganizowała ostrowska delegatura Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. 

Masz menopauzę? Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka chorób serca

Pytanie 1 z 9
Czy masz wysokie ciśnienie krwi?