zabytkowa motoryzacja

Z MZK do Ostrowskich Miłośników Komunikacji [ZOBACZ, POSŁUCHAJ]

2023-11-08 17:58

Sami mają mniej lat niż otrzymany właśnie prezent. Ale jak sami przyznają - dawno nic im nie sprawiło tyle radości. Zabytkowy 26-letni autobus miejski trafił dziś w ręce miłośników komunikacji miejskiej w Ostrowie Wielkopolskim. To nowe stowarzyszenie, które tworzą młodzi, zakochani w autobusach ludzie.

Autobus nr 251 trafił do Ostrowa w 2003 roku. Ale wcześniej jeździł po Niemczech.

Dziś ma 26 lat i nie spełnia już norm emisyjnych, więc Miejski Zakład Komunikacji chętnie go przekazał tym, którzy o niego dalej będą dbać. Bo choć widać w wielu miejsach rdzę - to pojazd cały czas jest "na chodzie".

To bardzo ważny dla nas moment - mówią członkowie grupy Ostrowscy Miłośnicy Komunikacji. - Bardzo się cieszymy. Na pewno zadbamy o ten zabytek, chcemy by był w użyciu, by pojawiał się na jakiś ważnych dla miasta wydarzeniach. Połączyła nas pasja i wreszcie mamy swój pierwszy autobus! Co w dawnych autobusach jest fajne? Może to, że mają swojego ducha, swoją historię. Co prawda wielu z nas nie ma jeszcze prawa jazdy, ale jeden kolega ma i to na autobus właśnie, więc pewnie nie raz usiądzie za kierownicę.

Bardzo nas cieszy ten "prezent" - mówią członkowie stowarzyszenia

Przekazany autobus - jeszcze dziś rano jeździł na trasie linii "5". Łącznie przejechał ponad milion 300 tysięcy kilometrów.

Chętnie przekazujemy ten nasz "zabytek na chodzie"- mówi Janusz Marczak, prezes MZK w Ostrowie. - Bo on już nie spełniał norm emisyjnych. A nowi "właściciele" nawet jeśli będą wyjeżdżać to nie tak intensywnie jak w przypadku codziennych kursów. Cieszy nas to przekazanie. Bo to fajna część historii, która nadal będzie obecna w mieście. A ta historia MZK już sporo lat ma. Firma MZK, już swego czasu, jeszcze pod inną nazwą, świadczyła również usługi swego czasu taksówkarskie, dostawcze. Ale potem z biegiem czasu skupiła się na komunikacji publicznej.

To pierwsze takie "przekazanie" autobusu - mówi Janusz Marczak, prezes MZK

To pierwsze takie przekazanie autobusu. Wcześniejsze, wycofywane z floty, były złomowane.

Na razie zabytkowy autobus postoi na parkingu MZK, bo trzeba go przerejestrować.

Najdziwniejsze pytania w Milionerach. Łamacze językowe i oczywiste oczywistości (QUIZ)

Pytanie 1 z 10
1. Szynkę można dowędzić, obwędzić, podwędzić lub uwędzić, ale posmak kradzieży może mieć tylko szynka:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE