technogranty 22

i

Autor: powiat ostrowski

Pies - robot z Ostrowa

2022-04-30 10:17

TECHNOGRANTY przyznane. To już 6 edycja nagród, jakie powiat ostrowski przygotował dla młodych wynalazców. To nie tylko uhonorowanie ich pracy, ale przede wszystkim wsparcie - również finansowe - młodych talentów.

A finansowe gratyfikacje mają umożliwić kontynuowanie projektów. W tym roku bezkonkurencyjnym zwycięzcą został pies-robot, skonstruowany przez uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie. 

To pies robot, który może podążać za człowiekiem. Psy mają dużo możliwości dostosowanie się do terenu. Staraliśmy się zrobić coś do eksploracji zaawansowanej trudnych terenów, pomiarów w firmach, które będzie miało odzwierciedlenie badawcze i w bezpieczeństwie - mówi jeden z konstruktorów Jakub Zmyślony.

technogranty 22

i

Autor: powiat ostrowski

Robot jest wyposażony w zestaw czujników- sensory temperatury, kamerę termowizyjną, skaner pomieszczenia - dodaje Bartłomiej Jarczak. Dane z tych czujników pozwalają na wielorakie zastosowania. Jednym z nich jest jest nadzór obiektów przemysłowych. Pies może podejść w wyznaczone miejsce i sprawdzić czy na przykład nie ma nieszczelności w gazociągu, spięcia w instalacji. Otoczka z czujników pozwala na bezpieczną eksplorację terenu. 

technogranty 22

i

Autor: fb ZST

Wśród nagrodzonych TECHNOGRANTAMI znalazły się również amatorski satelita, fantom dla studentów weterynarii, robot do zadań specjalnych czy inteligentne lustro.