szybowce

i

Autor: BŹ

zawody szybowcowe

Szybowce znów rządzić będą w Michałkowie. W czwartek rozpoczynają się 21. Szybowcowe Mistrzostwa Polski

2023-07-12 6:11

Już jutro – 13 lipca – na lotnisku ruszają Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie Klub oraz Ostrów Glide w klasach Standard i Klub A. W tym roku obsada jest pełna – szczególnie w Mistrzostwach Polski, w których jest komplet 40 pilotów. Warto w tych dniach wybrać się na podostrowskie lotnisko, by zobaczyć starty i powroty szybowców.

Pierwsi zawodnicy pojawili się na lotnisku w Michałkowie już kilka dni temu. Pogoda od wielu dni dopisuje, tak więc można było sobie „sprawdzić teren”.

Zawody ruszą w czwartek 13 lipca i potrwają do 23. W tych dniach zawodnicy zmagać się będą w dwóch konkurencjach.

Konkurencje będą obszarowe i prędkościowe. W zależności od warunków atmosferycznych – mówi nam Karol Skarżyński, szef Aeroklubu Ostrowskiego. - Mamy nadzieję, że pogoda dopisze. Ostatnie tygodnie były dla nas pod tym względem wyjątkowo dobre i liczymy, że to się utrzyma. Od początku czerwca, praktycznie, na lotnisku naprawdę dużo się dzieje. Pogoda pozwoliła, że nasi piloci porobili naprawdę długie dystanse, bo liczące nawet 750 kilometrów. A to jest na szybowcu bardzo duża trasa. A to, wiadomo, bez silnika :) Cieszymy się na tegoroczne mistrzostwa. Tym bardziej, że rywalizować będą nie tylko zawodnicy z Polski. Ale też z innych państwa, w tym Rumunii i Francji.

Dla publiczności – jak zawsze – najbardziej widowiskowe są starty i lądowania szybowców. I wtedy naprawdę warto się na podostrowskie lotnisko wybrać. Z reguły starty zaczynają się około godziny 10.00, 11.00. Powroty po godzinie 16.00.

Zapraszamy wszystkich do Michałkowa – dodaje Karol Skarżyński. - To naprawdę fajne momenty, kiedy kilkadziesiąt szybowców szykuje się do startu i startuje, a potem jeden po drugim wracają na lotnisko.

Kto nie zdąży, albo ma na ten czas inne plany – kolejną taką okazję będzie miał w sierpniu.

W drugim miesiącu wakacji – w dniach od 15 do 27 sierpnia - Aeroklub Ostrowski organizuje Mistrzostwa Polski Juniorów w klasie Standard i Klub B oraz zawody Ostrów Glide w klasie Klub A i 18-metrowej.

Gdzie wybrać się na wakacje? Ten QUIZ pomoże Ci znaleźć odpowiedź na te pytanie!

Pytanie 1 z 5
Czy wolisz aktywnie spędzać czas, czy może preferujesz leniwy odpoczynek?