szybki

i

Autor: BŹ

Sezon na ....poranne skrobanie szyb rozpoczęty! [POSŁUCHAJ]

2020-12-02 14:45

Mroźne poranki i ...obowiązkowe skrobanie zostawionych szyb w samochodach zostawionych, nie w garażu ale przed domami. Policja w Ostrowie Wielkopolskim przypomina by przed podróżą szyby wyczyścić dokładnie. To kwestia nie tylko obowiązku ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Bo czysta szyba oznacza prawidłową widoczność.

Śmiało można powiedzieć, że sezon na poranne czyszczenie szyb właśnie rusza na dobre. I najbliższe miesiące dla wielu kierowców oznaczać będą ten sam, codzienny, poranny rytuał.

Dlatego - nie ma zmiłuj ! - trzeba wcześniej wyjść z domu i dokładnie auto do ruchu przygotować.

A sytuacje bywają niekiedy ekstremalne.

Niestety, nie brakuje kierowców, którzy dosłownie "wyskrobią" kawałek powierzchni przedniej szyby i ruszają w trasę.

Takie zachowanie może skończyć się źle - mówi Małgorzata Michaś, rzecznik KPP w Ostrowie Wielkopolskim.

Oszronione szyby to brak widoczności i kontroli nad tym, co się dzieje na drodze. To powoduje zagrożenie.

Zdarza się też, że zaszronione są wszystkie szyby. A przednia jest "czysta" tylko w części. I trudno tutaj wierzyć, że kierujący cokolwiek widzi przed sobą. Bo jego pole widzenia jest mocno ograniczone. Takie zachowanie może być bardzo niebezpieczne. Dlatego tak ważne jest by dobrze auto przygotować do podróży. I dokładnie szyby wyczyścić.

Szyby należy wyczyścić dokładnie - mówi Małgorzata Michaś, rzecznik KPP w Ostrowie Wielkopolskim

Warto też pamiętać, by podczas odszraniania, odśnieżania auta nie zostawiać włączonego silnika na dłużej niż 60 sekund. Bo za to można zostać  przez policję lub straż miejską ukaranym mandatem.

Mandat grozi także za brak przygotowania samochodu do jazdy, a takim jest niedokładne wyczyszczenie szyb. To kwoty od 50 do 200 złotych.

Dlatego -  mówiąc wprost - by uniknąć niepotrzebnych problemów z policją i zaoszczędzić na mandatach, a przede wszystkim BEZPIECZNIE podróżować, warto wyjść z domu 15 minut wcześniej i przygotować samochód do podróży.

Najbardziej niezawodne auta | ESKA XD - Prosto z salonu #11