bocian

i

Autor: przygodzice.bociany.pl/ fb/Agata Dera

Rodzina będzie większa! Jest pierwsze jajo u przygodzickich bocianów!

2021-04-09 9:46

Jest pierwsze - w tym roku - jajo w słynnym bocianim gnieździe w Przygodzicach, koło Ostrowa Wielkopolskiego. Pojawiło się w czwartek około 22.00 , co nie uszło uwadze internautom, którzy skrupulatnie śledzą życie w przygodzickim gnieździe.

W tym roku pierwszy bocian pojawił się pod koniec marca. Partnerka dołączyła do niego sześć dni później.

Para szybko związek skonsumowała no... i mamy to, co mamy czyli pierwsze jajo :)

Kolejnego można spodziewać się jutro (sobota).

Bocianie jajka są białe, mierzą ok. 7 x 5 cm i ważą ok. 70-80 gramów. Zgodnie z bocianimi zwyczajami, składane są z reguły wieczorami, a przy „asystuje” przy tym samiec. Nie jest jednak wykluczone, że jeszcze będzie musiał walczyć w obronie gniazda, samicy i ewentualnego lęgu – gniazdo słynne z internetu, ale i (co dla bocianów ma większe znaczenie) prawie corocznego przychówku, może być łakomym kąskiem dla zachłannych sąsiadów i kolejnych przybyszów. Wysiadywanie jaj potrwa ok. 35 dni, będą się tym zajmowali oboje rodzice na zmianę, by drugi osobnik mógł latać na żerowisko. Co jakiś czas wysiadujący jajko bocian wstaje, obraca je (by było równo nagrzewane i wentylowane) i spulchnia dziobem wyściółkę wokół jajka.

Informuje opiekun gniazda, Paweł Dolata.

Ile będzie jaj i młodych - dowiemy się w najbliższych tygodniach.

W ubiegłym roku pojawiło się pięć boćków, ale najsłabsze zostało wyrzucone z gniazda. Para wychowała czwórkę.

A wszystko to możecie na bieżąco podglądać TUTAJ : bociany.przygodzice.pl

We Wrocławskim Zoo urodziły się jadowite jaszczurki! To Helodermy Meksykańskie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE