Kryptolog 2

i

Autor: BŹ

Przysiądź się do kryptologa

2022-01-09 13:02

Był genialnym kryptologiem, który wraz z kolegami złamał KOD ENIGMY. A w Kraszewicach, w powiecie ostrzeszowskim od niedawna ma swoją ławeczkę. Mowa o JERZYM RÓŻYCKIM, genialnym naukowcu, którego rodzina osiedliła się w Kraszewicach, a dzisiaj - w niedzielę 9 stycznia - mija dokładnie 80 lat od jego śmierci.

Ławeczka znajduje się w centrum Kraszewic, tuż przy wielkim cisie i jest pierwszą z wielu, które gmina chce postawić.

Powstała alejka wokół 1000 letniego cisu, przy której będziemy sukcesywnie umieszczać ławeczki z siedzącymi postaciami. Pierwsza ławeczka poświęcona jest postaci Jerzego Różyckiego. A później powstaną kolejne. Ławeczka przedstawia naturalnej wielkości postać Jerzego Różyckiego w pozycji siedzącej a na ławeczce są umieszczone inicjały, anagram symbolizujący tajny KOD ENIGMY.

Mówi wójt Kraszewic Konrad Kuświk.

Jerzy Różycki zginął - 9 stycznia 1942 roku, na Morzu Śródziemnym.

Statek pasażerki, którym płynął do Francji, zatonął w tajemniczych okolicznościach w pobliżu Balearów.

Kryptolog

i

Autor: BŹ

Jerzy Różycki urodził się w 1909 roku.

Jak podaje WIKIPEDIA : "[...]  W 1929 r. znalazł się w grupie 23 najzdolniejszych studentów matematyki, biegle znających język niemiecki, którzy rozpoczęli utajniony kurs podstaw kryptologii. Jeszcze jako student matematyki zaczął pracować w poznańskim zespole kryptologów Biura Szyfrów Sztabu Głównego. We wrześniu 1932 r. zespół przeniósł się do Warszawy.

Zespół w składzie: Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki w styczniu 1933 złamał kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, zbudował jej działającą kopię oraz urządzenia deszyfrujące szyfrogramy Enigmy – najpierw tzw. cyklometr, a następnie, po udoskonaleniu przez Niemców techniki szyfrowania, tzw. bombę kryptologiczną. Praca Różyckiego to tzw. metoda zegara, pozwalająca określić wybór i ustawienie wirnika w maszynie Enigma. Do czasu mobilizacji przed wybuchem II wojny światowej był cywilem pracującym w Sztabie Głównym WP."

Sonda
Czy Tomasz Lis jest dobrym dziennikarzem?
Źródło: Przysiądź się do kryptologa