powiat

i

Autor: Starostwo Powiatowe w Ostrowie

Powiat ostrowski ma budżet na 2021! Radni jednogłośnie przyjęli plan dochodów i wydatków

2021-01-27 13:22

Ponad 217 milionów złotych wyda w tym roku powiat ostrowski. Radni zatwierdzili właśnie - jednogłośnie - plan dochodów i wydatków na rozpoczęty już rok. Dochody wyniosą niespełna 180 milionów. Różnicę powiat pokryje m.in. z dotacji, emisji obligacji i środków własnych.

Wpływy budżetowe zaplanowano na poziomie 178 mln złotych, a wydatki na poziomie przekraczającym 217 mln zł.

Różnicę samorząd pokryje m.in. z dotacji i unijnych funduszy.

Wśród nich jest 14 milionów z budżetu państwa na budowę bloku operacyjnego w ostrowskim szpitalu.

- Ale równie ważna jest budowa nowego DPSu - to nasz "czteromasztowiec" - mówi Paweł Rajski, starosta ostrowski.

Zadaniem szczególnym naszym przysłowiowym ,,cztermasztowcem’’ jest budowa nowego Domu Pomocy Społecznej. W tym roku z budżetu przeznaczamy na ten cel 12 mln złotych. Inwestycja idzie planowo do przodu. Do końca roku chcemy zamknąć stan surowy i w przyszłym skupić się już tylko na wyposażeniu.

Łącznie na inwestycje powiat wyda w tym roku ponad 41 milionów złotych.

Na inwestycje drogowe przeznaczono ok. 21 mln zł. Biorąc pod uwagę specyfikę dochodów zarówno Zarząd Powiatu, jak i radni mają nadzieję, że kwota ta w ciągu roku znacznie się zwiększy. Jak podkreślał Starosta ok. 2 mln złotych w tej sumie stanowi wsparcie od samorządów gminnych, które dokładają się do realizacji zadań drogowych. Największe inwestycje to dokończenie budowy drogi Janków Zaleśny – Łąkociny wraz z powstaniem ścieżki rowerowej. Modernizacja drogi w Biskupicach Ołobocznych oraz remont drogi Rososzyca – Wielowieś Klasztorna. Każdy z tych projektów to zadanie opiewające na kilka milionów złotych. W wydatkach drogowych zaplanowano także remont ul. Raszkowskiej w Odolanowie. Pod względem wartości to nie największe zadania, ale remont jest zakończeniem remontu powiatowej drogi Kaczory – Baby – Wierzbno.

Powiat chce także termomodernizować Bursę Szkolną, kontynuować remonty w szkołach przeznaczając na ten cel ponad 2,3 mln zł.

Dodają władze powiatu.

Jak podkreśla starosta Rajski - konstruowanie budżetu w czasach pandemii było szczególnie trudne, ale wyzwań jest sporo i trzeba im podołać.

W głosowaniu radni jednogłośnie zaakceptowali projekt budżetu.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy.