Kuria diecezjalna w Kaliszu

i

Autor: fot. Mirosława Zybura, Radio Eska Kuria diecezjalna w Kaliszu

Biskup Damian Bryl pokieruje Diecezją Kaliską. "Dla niego jest ważny każdy człowiek"

2021-01-25 13:29

Diecezja Kaliska ma nowego biskupa. Został nim Damian Bryl. Do Kalisza przechodzi z archidiecezji poznańskiej. Mianował go dzisiaj papież Franciszek.

Biskup Bryl pochodzi z Jarocina i całe swoje zawodowe życie związany jest z kościołem katolickim w Wielkopolsce. Pracował w Środzie Wielkopolskiej, poznańskim seminarium i tamtejszych kościołach. Był też adiunktem na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Działa też w Konferencji Episkopatu Polski. Przez ostatnie siedem lat był biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej. 

Jego powołanie skomentował już Stanisław Gądecki, arcybiskup poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

- Decyzja Ojca Świętego Franciszka wywołała we mnie radość i smutek jednocześnie. Radość - bo Diecezja Kaliska zyskała pasterza mądrego i roztropnego, biskupa o szlachetnym i sprawiedliwym sercu, a jednocześnie pełnego zatroskania o człowieka, o Kościół, i o Ewangelię Bożą. Człowieka wrażliwego na Boży głos, a przez to wrażliwego na biedę i cierpienie, które we współczesnym świecie przyjmują tak zaskakujące formy. Diecezja Kaliska zyskała biskupa, dla którego ważny jest każdy człowiek, a troska o powierzony jego pasterskiej trosce Kościół Boży będzie dla niego sprawą podstawową. Człowieka o horyzontach szerokich, który nie zadawala się najprostszymi odpowiedziami, ponieważ potrafi wiedzieć dalej i głębiej.

Z kolei mój smutek wynika z faktu, iż - tym samym - Archidiecezja Poznańska i jej biskup tracą takiego właśnie biskupa pomocniczego. Mam również świadomość, że krzyż pektoralny Księdza Biskupa będzie stawał się coraz cięższy.

- pisze arcybiskup Gądecki w życzeniach do nowego biskupa kaliskiego.

Damian Bryl zastąpi biskupa Grzegorza Rysia, który pełnił obowiązki biskupa kaliskiego po odwołaniu Edwarda Janiaka w październiku minionego roku.

Źródło: Biskup Damian Bryl pokieruje Diecezją Kaliską. "Dla niego jest ważny każdy człowiek"
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE