czarnobyl

i

Autor: BŹ

Po raz PIĄTY pomogą SAMOSIOŁOM! Ostrowianin rusza do Czarnobyla [POSŁUCHAJ]

2021-01-26 14:25

Znów pomogą SAMOSIOŁOM z Czarnobyla. Po raz piąty do strefy zamkniętej wyjechała dziś (wtorek 26.01) ekipa Krystiana Machnika z Ostrowa Wielkopolskiego, który od kilku lat niemal regularnie odwiedza miejsce katastrofy elektrowni jądrowej w 1986 roku. W tym roku wyjazd będzie trudny, bo w ciągu ubiegłego roku odeszło siedmiu mieszkańców strefy. Domy pozostały puste.

Dziś to Czarnobylska Strefa Zamknięta, w której jednak wciąż są ci, którzy do Czarnobyla wrócili. I to właśnie do nich jedzie Krystian Machnik z pomocą.

W planach jest wizyta u ponad 30 starszych już mieszkańców strefy.

Mówi Krystian, dla którego każda wizyta ma wymiar rodzinny.

To wizyty takie jak u babci. Babuszki na nas czekają, mają już naszykowane obiady. I nie ma możliwości, by nie usiąść wspólnie przy stole. Nasza obecność jest dla nich bardzo ważna, bo oni są bardzo samotni. Dla nas także to ma znaczenie. I wspólna rozmowa. Jest niemalże bezcenna. Nierzadko na nasz widok są łzy wzruszenia.

W tym roku będzie na pewno dużo wzruszeń. Zajrzymy do domów tych, którzy odeszli w ubiegłym roku. Znaliśmy te babuszki, znamy te chaty. Jak zawsze zostawimy tam specjalnie przygotowane przez nas tabliczki ze zdjęciami tych osób.

czarnobyl

i

Autor: BŹ

Na pomoc prowadzona była zbiórka internetowa.

Celem było 10 tysięcy złotych. Uzbierano 52.035.

Część rzeczy ekipa już kupiła, ale tę najważniejszą - żywność - kupi na miejscu - dodaje Krysina Machnik.

Większą część pieniędzy faktycznie wydamy na miejscu, tam jest kilka sklepów. Ale trochę też rzeczy wieziemy ze sobą, bo mamy "zamówienie" od babuszek. Mamy dla jednej zimowe kapcie do chatki, mamy też takie małe świeczki, podgrzewacze. Nie można ich kupić w Czarnobylu czy w Iwankowie, a babuszki bardzo o nie proszą, bo tam często dochodzi do awarii prądu.

To piąta wyprawa pomocy SAMOSIOŁOM - mówi Krystian Machnik

To piąta, organizowana przez ostrowianina akcja pomocy SAMOSIOŁOM. Jedyna w skali nie tylko naszego kraju.

A jeśli macie ochotę zobaczyć KOMU pomaga Krystian Machnik, to zajrzyjcie na youtube.

Tam za darmo do obejrzenia trzy już części opowieści o OSTATNICH LUDZIACH CZARNOBYLA.

Część czwarta kręcona będzie w tym roku.

Ekipa do Ostrowa wróci 5 lutego.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy.

Dla WOŚP jedzie rowerem dookoła Polski