fabryka fortepianów Calisia

i

Autor: fot. Wikipedia Dzisiaj w budynku dawnej fabryki mieści się hotel

Nieznane dokumenty, stare fotografie. Poznaj losy fabryki fortepianów z Kalisza [VIDEO]

2021-01-25 11:06

O losach fabryki fortepianów „Calisia” i jej właścicieli – rodziny Fibigerów – przeczytacie w najnowszej książce poświęconej fabrykantom z Kalisza. Wydawnictwo „Fibigerowie. Twórcy kaliskich fabryk fortepianów i pianin” ukazało się kilka dni temu nakładem Archiwum Państwowego w Kaliszu.

Ma to być pierwsze takie wydawnictwo opisujące dzieje przemysłu muzycznego w kaliszu – od budowy pierwszego fortepianu, przez likwidację fabryki i jej upadłość. Złożona z dwu części, opowiada o losach rodziny Fabryki i o losach ich przedsiębiorstwa na przestrzeni burzliwych dziejów. Autorzy opisują wiele nieznanych do tej pory faktów, w oparciu o nowo odkryte źródła archiwalne. Jest też bogato ilustrowana.

Książka nieprzypadkowo ukazała się właśnie 22 stycznia. W tym dniu przypada rocznica śmierci ostatniego przedwojennego właściciela fabryki, Gustawa Arnolda III, który zmarł 32 lata temu.

Wydawnictwo przygotowano z okazji Obchodów Roku Rodziny Fibigerów w Kaliszu.

Pacynka Rysiu w zielonogórskim Norwidzie
Źródło: Nieznane dokumenty, stare fotografie. Poznaj losy fabryki fortepianów z Kalisza [VIDEO]
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE