4lo

i

Autor: 4LO

IV Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie Wielkopolskim bez dzwonków na przerwę! Wprowadzono tzw. zielone listwy

2022-12-05 12:18

Szkoła bez dzwonków? Taka sytuacja ma miejsce w Ostrowie Wielkopolskim. IV LO w tym roku szkolnym zrezygnowało z tej starożytnej funkcji, stawiając raczej na większy spokój i lepszą organizację czasu dla wszystkich. Zamiast nich na korytarzach są zielone listwy, które gasną wraz z rozpoczęciem lekcji.

Dzwonek jest na nauczyciela, a nie dla uczniów - to jeden z najpopularniejszych tekstów szkolnych. W Ostrowie Wielkopolskim nie mają z tym problemu. W IV Liceum Ogólnokształcącym zrezygnowano z dzwonków. - Dzięki temu uczymy się sami planować czas - mówi dyrektor liceum Małgorzata Jędroch. - Kiedy jest przerwa listwa świetlna pali się na zielono i gaśnie, gdy zaczyna się lekcja. Tak samo w pokoju nauczycielskim, gdzie zamiast listwy jest po prostu zielona żarówka. Kiedy gaśnie to sygnał, że wędrujemy do klasy - dodaje.

Co na temat braku dzwonków w IV LO sądzą uczniowie? - Myślę, że to fajna sprawa. Dzwonek jednak trochę stresuje i wszyscy odliczają do końca lekcji. Taka alternatywa bez dzwonków pozwala na kontrolowanie czasu jakbyśmy byli już na studiach- musimy się przyzwyczajać, że sami pilnujemy czasu i dyscyplinujemy się - mówi Kinga Nadolska, uczennica liceum.

W IV liceum ogólnokształcącym w Ostrowie Wielkopolskim jest 800 uczniów i 100 osób kadry nauczycielskiej i administracyjnej.

"Szkoła do hymnu" w Szkole Podstawowej nr 3 w Lesznie