smartfon

i

Autor: fot. Unsplash, ilustracyjne Oszuści często korzystają z popularnych komunikatorów na smartfony

Ostrzeszów: Oszustwo „na przesyłkę kurierską”. Tak łowią w internecie

2021-07-07 9:42

Nowa metoda oszustów działających w internecie. Tak można stracić pieniądze – ostrzega policja w Ostrzeszowie. To tam zgłosiła się mieszkanka powiatu, którą próbowano oszukać metodą „na przesyłkę kurierską”.

Kobieta zamieściła na portalu ogłoszenie o sprzedaży gry. Poprzez komunikator na smartfonie odezwał się potencjalny klient i zaproponował, by przesłać grę za pośrednictwem firmy kurierskiej.

– Ustalono, że mężczyzna posługiwał się danymi najprawdopodobniej obywatela Ukrainy (Aleksandr, pobyt: Krotoszyn ul. Zduńska) i mówił też ze wschodnim akcentem. Kobieta zgodziła się na sprzedaż. W tym celu zalogowała się na stronę firmy kurierskiej celem dokończenia transakcji. Następnie kupujący za pośrednictwem komunikatora przesłał smsa o zatwierdzeniu złożonego wniosku wraz z linkiem, w który sprzedająca kliknęła. Wówczas nastąpiło przekierowanie do strony firmy kurierskiej, gdzie należało podać kod sms, który jednak nie doszedł. W międzyczasie pojawił się komunikat o tym, że jakieś nowe urządzenie próbuje uzyskać dostęp do jej konta bankowego. Wówczas kobieta domyśliła się, że może to być forma oszustwa i natychmiast zadzwoniła do banku celem zablokowania konta

– informuje Komenda Powiatowa Policji w Ostrzeszowie.

Policja apeluje o wzmożoną czujność podczas korzystania z portali ogłoszeniowych, tak podczas zakupów, jak i sprzedaży.

Źródło: Ostrzeszów: Oszustwo „na przesyłkę kurierską”. Tak łowią w internecie