Wymiar sprawiedliwości

Ostrów. Drugi budynek Sądu Rejonowego po remoncie. Zabytek odzyskał blask! [GALERIA]

2023-10-10 9:18

Wydział ksiąg wieczystych, kuratorzy i archiwum Sądu Rejonowego w Ostrowie od nowego roku w nowym miejscu. W zabytkowym budynku, w którym dawnej mieściła się m.in. ostrowska milicja – przy Rondzie Sybiraków. Właśnie zakończył się generalny remont zabytku, który pochłonął ponad 9 milionów złotych z budżetu Ministerstwa Sprawiedliwości.

Generalny remont zakończony. Przeprowadzka wydziału ksiąg wieczystych, archiwum i kuratorów Sądu Rejonowego w Ostrowie – ruszy lada moment. Zabytkowy budynek przy Rondzie Sybiraków w Ostrowie oddany do użytku. Prace rozpocznie z początkiem nowego roku.

Teraz trzeba przenieść wszystkie dokumenty, w tym ARCHIWUM. I połączyć pracę z budynkiem macierzystym przy Sądowej.

To jest gigantyczna przeprowadzka, trzeba wszystko dokładnie przygotować, zrobić sprawozdania, fizycznie przenieść tony akt. Trzeba też połączyć prace tych dwóch budynków sądu. Dlatego realnym terminem rozpoczęcia pracy w tym budynku przy Partyzanckiej 32 - jest początek nowego roku.

Mówi Agata Tomaszewska, dyrektor Sądu Okręgowego w Kaliszu, który jeszcze zawiaduje zabytkiem. Lada dzień przejdzie on w piecze Sądu Rejonowego w Ostrowie.

Budynek przy Rondzie Sybiraków w Ostrowie powstał na przełomie XIX i XX wieku na potrzeby Urzędu Celnego.

Potem była tu komenda milicji i policji. Od 2009 roku - stał pusty.

Przekazanie go w ręce sądu spowodowało, że zabytek odzyskał życie i dawny blask. Bo cały remont przeprowadzany był pod dyktando konserwatora zabytków.

Budynek jest wpisany do rejestru zabytków i jego remont nie był łatwy - dodaje Agata Tomaszewska. - Najważniejsza była zabytkowa posadzka, która musiała zostać zachowana na parterze i jednym z pięter. Ona miała ubytki. Trzeba było ją naprawić zgodnie z oryginałem. Był to najcenniejszy element. Została zachowana także część futryn i schody wraz z balustradą. Odrestaurowano także elementy elewacji zgodnie z pierwowzorem.

Co ważne – po zmianach – wszystkie rozprawy odbywać się będą nadal w głównym budynku Sądu Rejonowego przy Sądowej w Ostrowie.

Do budynku przy Partyzanckiej kierować się będą musiały osoby, które mają do załatwienia kwestie związane z wpisami do ksiąg wieczystych.

QUIZ. Jak potężna jest Twoja intuicja? Czy potrafisz rozpoznać zło?

Pytanie 1 z 8
Późno w nocy ktoś dzwoni do drzwi. Co robisz?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE