nowe przepisy

i

Autor: pixabay

Nowe przepisy dla cudzoziemców

2022-01-05 12:50

O ponad 1000 więcej niż w 2020 roku – otwarcie granic po szczycie pandemii sprawiło, że do pracy w powiecie ostrowskim przyjechało w ubiegłym roku więcej cudzoziemców.

Zmiany przepisów, które wchodzą od tego roku sprawią, że zatrudnienie ich na dłuższe umowy będzie łatwiejsze dla pracodawców.

Zmiana przepisów dla cudzoziemców pozwoli na oświadczeniu pracować 24 miesiące, a potem kolejne 24. Da to bardziej stabilne zatrudnienie tych osób w naszym kraju. Pracodawca będzie wiedział, że pracownika może mieć przez dłuższy czas, może w niego inwestować, szkolić - mówi Hanna Kornacka - Pawlak, dyrektor Urzędu Pracy w Ostrowie.

Od tego roku cudzoziemcy mogą liczyć na dłuższe zatrudnienie na podstawie wniosku złożonego w urzędzie pracy, bez konieczności starania się o pozwolenia u wojewody. Ta procedura trwała czasami nawet pół roku.

nowe przepisy

i

Autor: pixabay

Do tej pory było tak – zatrudnienie przez 6 miesięcy w 12 miesiącach i kolejne pozwolenia. Ta rotacja była bardzo skomplikowana dla obu stron. Teraz nie będzie też trzeba składać tak często oświadczeń o cudzoziemcach. Chodziło o to, by usprawnić proces rejestracji i nie czekać tak długo na tytuł pozwalający podjąć pracę na terytorium naszego kraju - dodaje Kornacka -Pawlak.

W 2020 roku zgłoszono do pracy w powiecie ostrowskim ponad 3800 osób z zagranicy, a w 2021 – ponad 4800.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE