Naukowcy z UAM opracowali raport o dyskryminacji pracowników na uczelni! Z badań wynika, że kobiety rzadziej niż mężczyźni zachęcane są do ubiegania się o awans.
Kobiety wskazują częściej na to, że w swojej karierze najwięcej zawdzięczają sobie samym, swojej determinacji. Natomiast mężczyźni częściej wskazują na opiekę swoich mentorów, promotorów
mówi profesor Grażyna Gajewska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. I dodaje, że kobiety o wiele częściej i dłużej pracują nocami i w weekendy. Starają się one pogodzić obowiązki na uczelni z macierzyństwem.
Bardzo dużo kobiet wskazuje też na to, że właściwie nie uzyskały w trakcie okresu macierzyńskiego wsparcia ze strony partnerów.
Z badań wynika również, że kobietom powierza się mniej prestiżowe zadania.
Mężczyznom powierza się częściej funkcje kierownicze, funkcje związane z prowadzeniem grantów, pozyskiwaniem finansowania na badania. A to akurat w naszym świecie jest dosyć istotne.
To pierwsze tak duże badanie dotyczące dyskryminacji wśród pracowników naukowych na tym uniwersytecie. Badano też na przykład kwestię mobbingu.
Co dziesiąta badana osoba doświadczyła mobbingu lub molestowania w społeczności UAM. Kobiety częściej niż mężczyźni wskazują, że doświadczają różnych form mobbingu i molestowania seksualnego w pracy.
Podobne badania prowadzone są na innych uniwersytetach w Europie. Będzie można więc porównać wyniki z innymi placówkami.
Źródło: Naukowcy z UAM opracowali raport o nierównościach wśród pracowników na uczelni