kolenda

i

Autor: pixabay

Kolęda NIE po Bożym Narodzeniu! Ksiądz przyjdzie później?

2020-12-21 7:40

Kolędy nie będzie - na pewno tuż po Bożym Narodzeniu. Zarządzający diecezją kaliską arcybiskup Grzegorz RYŚ zdecydował, że - jeśli w ogóle- to coroczne wizyty duszpasterskie rozpoczną się najwcześniej po 17 stycznia. Pod warunkiem, że pozwolą na to regulacje sanitarne nałożone w związku z pandemią. Sytuacja zmienia się z dnia na dzień. I od wyników walki z koronawirusem zależeć będzie czy w ogóle dojdzie do tradycyjnych wizyt księdza w diecezji kaliskiej.

Jeśli sytuacja epidemiologiczna pozwoli, to pierwsze kolędy odbędą się w drugiej połowie stycznia i tylko w mniejszych społecznościach, w parafiach wiejskich.

W tych większych ksiądz z wizytą pojawi się - jeśli w ogóle- na wiosnę - w marcu lub kwietniu.

Wszystko zależy od tego, jak radzić będziemy sobie z pandemią koronawirusa.

Wszyscy rozumiemy jednak, jak ważnym wydarzeniem ta wizyta jest w życiu każdej parafii i jak wielkie szanse ewangelizacji niesie ze sobą. Ewangelizacja dokonuje się wszak przede wszystkim w spotkaniu osób – nie można jej zredukować do spotkań ogólnych (w szczególności liturgicznych), i tak poważnie ograniczonych z racji na epidemię. Spotkania osobiste są konieczne dla wzajemnego poznania się i są ważne zawsze, a w obecnym czasie izolacji i ludzkiej samotności - jeszcze ważniejsze.

Czytamy w specjalnym komunikacie arcybiskupa Grzegorza Rysia, który przygotował plan ewentualnych działań.

1. Odwiedziny indywidualne wiernych w domach można będzie rozpocząć dopiero po zmianie regulacji sanitarnych:

    - w mniejszych społecznościach (zwłaszcza w parafiach wiejskich), tam, gdzie zagrożenie jest zasadniczo mniejsze, najwcześniej po 17 stycznia 2021,

    - w społecznościach większych (w szczególności w miastach) w marcu lub kwietniu, zawsze z uwzględnieniem przepisów sanitarnych.

    O terminie rozpoczęcia wizyty duszpasterze niech zadecydują po wysłuchaniu opinii Rady Parafialnej.

2. Przed 17 stycznia 2021 roku możliwe jest wyłącznie (!) zapraszanie wiernych z poszczególnych środowisk, wiosek, ulic czy bloków do świątyń przy zachowaniu limitów i środków bezpieczeństwa sanitarnego na wspólną Mszę św. lub inne nabożeństwo czy modlitwę i błogosławieństwo.

Sytuacja epidemiologiczna w kraju, jak zresztą i na świecie, wciąż jest bardzo trudna. Dlatego nie ma pewności, czy w ogóle uda się cokolwiek z tych zamierzeń zrealizować.

Ekstremalne Mikołajki w Lesznie