„Kapsuła czasu” wmurowana w remontowanym Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej

i

Autor: maraj W kapsule czasu znalazły się m.in. listy, zdjęcia, gazety i inne pamiątki

„Kapsuła czasu” wmurowana w remontowanym Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej

2022-03-24 9:19

Ma to być przesłanie dla przyszłych pokoleń. Specjalna „kapsuła czasu” została wmurowana w remontowanym budynku Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. To bez wątpienia historyczna realizacja.

W wydarzeniu udział wzięli m.in. Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, Grzegorz Kulawinek wiceprezydent Kalisza, Sylwia Kucharska dyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej oraz dyrektorzy kaliskich instytucji kultury.

To muzeum jest dla mnie sentymentalne. Podczas podróży do Kalisza przypominałem sobie szkolne lata. Dużym przeżyciem dla mnie była wizyta w bibliotece muzealnej, w której szukałem informacji o Stefanie Szolcu-Rogozińskim.

Mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Akt wmurowania to przesłanie do przyszłych pokoleń. W kapsule czasu znalazły się m.in. historyczne zdjęcia, listy, rysunki i inne pamiątki podarowane przez kaliszan, instytucje kultury i przedszkola. Nie zabrakło również przesłania podpisanego przez Sylwię Kucharską, dyrektorkę muzeum i Marka Woźniaka marszałka województwa wielkopolskiego, którego myślą przewodnią była obecna sytuacja w Ukrainie.

W mrocznych czasach ostatecznych wyborów zawsze pojawia się pytanie o hierarchię wartości. Jak plasują się względem siebie życie człowieka i jego tożsamość. Tożsamość wyrosła z pamięci rodów, narodów, osad i plemion. My muzealnicy to wiemy. Rozumiemy konieczność zachowania dziedzictwa kulturowego przeszłych pokoleń dla tworzenia continuum i świadomego odczuwania jego przez teraźniejsze i przyszłe pokolenia. Jak długo gdzieś w świecie będą wybuchać wojny, tak długo zawsze będzie ważnym ratować i remontować muzea. Tezaurusy pamięci i tożsamości człowieka. Mamy nadzieję, że żyjecie w pokoju, a wojnę znacie tylko z kart powieści.

Mówi Sylwia Kucharska, dyrektor MOZK

Budynek muzeum będzie dzielił się na trzy strefy: magazyny muzealne, strefę biurową oraz ekspozycje dostępne dla zwiedzających. Koszt inwestycji to 22 mln zł., z czego 13 mln zł. dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktury i Środowiska.

Kapsuła czasu wmurowana

i

Autor: maraj na zdj. Sylwia Kucharska, dyrektor MOZK i Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego
Kapsuła czasu wmurowana

i

Autor: maraj Wmurowanie kapsuły czasu w MOZK

Skróty młodzieżowe 2022 - czy wiesz co oznaczają?

Pytanie 1 z 12
Co oznacza skrót BTW?
Źródło: „Kapsuła czasu” wmurowana w remontowanym Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej