sala rozpraw

i

Autor: BŹ

SĄD

Kalisz. Zmuszał do żebractwa. Stanął przed sądem

2023-09-19 7:06

Zrobił z niepełnosprawnego żebraka. Właśnie stanął przed sądem. W Kaliszu w poniedziałek ruszył proces 50-letniego obywatela Mołdawii, który - uprowadził z Łotwy niepełnosprawnego mężczyznę i m.in. w Kaliszu - przemocą zmuszał do żebractwa. I zrobił sobie z tego znakomite źródło dochodu. Oskarżonemu grozi od 3 do 15 lat więzienia.

Zmuszał niepełnosprawnego mężczyznę do żebractwa. Bił i groził wywiezieniem do lat. Właśnie stanął przed sądem.

W Kaliszu ruszył proces obywatela Mołdawii, który odpowiada za handel ludźmi.

Stosował również przemoc, m.in. przewoził pokrzywdzonego pod markety różnych sieci handlowych z zawiązanymi oczami i zmuszał go do wielogodzinnego żebractwa. Uderzał go ręką po całym ciele i kierował groźby pobicia i wywiezienia do lasy.

Mówi prokurator Krzysztof Dębski, który jednocześnie dodaje, że sprawa jest wyjątkowa, bo rzadko kiedy takie zachowania mają finał w sądzie.

Bardzo często widzimy na ulicach osoby z niepełnosprawnościami, które żebrzą, ale ciężko jest udowodnić, że ktoś jest do żebractwa zmuszany, a pieniądze są mu zabierane. Dlatego sprawa jest ciekawa, bo udało się złapać sprawcę, oskarżyć i postawić przed sądem.

Sprawa wyszła na jaw blisko rok temu.

Służby powiadomił obywatel Ukrainy, sam kiedyś zmuszany do żebractwa, bo widział, jak mężczyznę na wózku przed marketem zostawia dwóch innych mężczyzn. I to mu się nie spodobało.

Z samochodu wysiadło dwóch obywateli Romskich. Wyciągnęli wózek inwalidzki, na który usiadł mężczyzna bez nóg. Ten mężczyzna miał zaciągniętą czapkę na oczy, nic nie widział i to zwróciło moją uwagę. Zdjęto mu czapkę i pokazano mu w którym kierunku ma jechać. Mężczyzna podjechał przed drzwi supermarketu. Miał kartkę z napisem "pomóżcie, zbieram na protezy" -zeznał świadek.

Oskarżony Mołdawianin nie przyznał się do winy. Grozi mu od 3 do 15 lat więzienia.

Zdaniem prokuratury - mężczyzna zrobił sobie z żebractwa innych bardzo dochodowe źródło. W trakcie śledztwa m.in. zabezpieczono u mężczyzny 10 tysięcy złotych.

QUIZ. Polskie rekordy Guinnessa. Kojarzysz niezwykłe osiągnięcia rodaków?

Pytanie 1 z 13
W 2022 roku w Sopocie została ustawiona rekordowa wielka linia z parawanów. Składało się na nią...
Źródło: Kalisz. Zmuszał do żebractwa. Stanął przed sądem
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE