janków

i

Autor: Wikimedia/PAP.SA

katastrofa

Janków Przygodzki. 10 lat po apokalipsie

2023-11-14 16:23

​To była apokalipsa - tak dziś po - równo - 10 latach od tragedii - mówią o wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim, koło Ostrowa Wielkopolskiego mieszkańcy i władze samorządowe. To była jedna z największych takich katastrof w historii Polski - wydarzyła się dokładnie 14 listopada 2013 roku.

W wyniku dramatu zginęły dwie osoby, a 13 zostało rannych.

Z gigantycznym pożarem przez wiele godzin walczyło 200 strażaków. 10 rodzin straciło dorobek życia.

Straty oszacowano na ponad 10 milionów złotych.

Przy spokojnym dniu od razu wybuch i apokalipsa na tamtym terenie. Niepewność, co się dzieje, ilu mieszkańców zostało poszkodowanych. Wielkie płomienie, olbrzymi pożar. Jednostki ratownicze jak przyjechały, to nawet trudno było opanować pożar budynków, które już były w płomieniach, bo to była taka duża skala ognia, że ratownicy skupili się na ochronie i zabezpieczeniu obiektów, które jeszcze nie zostały przez ten ogień objęte. To było straszne. Robiliśmy wszystko, by pomóc poszkodowanym. Bardzo pomogli mieszkańcy, którzy okazali się bardzo solidarni. Potem pomoc płynęła z całej Polski.

Wspomina wójt Przygodzic Krzysztof Rasiak i dodaje, że dziś większość poszkodowanych żyje już spokojnie.

Dziś myślę, że wszyscy zostali po tej katastrofie zaopiekowani. Większość wróciła do gminy, część wyniosła się do innych miejscowości, bo tam kupili domy czy mieszkania.

Każdego roku spotykamy się w miejscu tej tragedii, o powstaniu tablicy cały czas rozmawiamy z mieszkańcami, ale to, że jej nie ma postawionej, wcale nie znaczy, że chcemy o tym wydarzeniu zapomnieć. Staramy się pielęgnować pamięć o tym zdarzeniu, zarówno w kontekście przestrogi, jak i, a może nawet właśnie w szczególności, w kontekście ofiarności mieszkańców Jankowa Przygodzkiego i wszystkich służb, strażaków, policjantów i ratowników medycznych, którzy nieśli pomoc w miejscu zdarzenia. Z tego co wiem, Gaz System, który jest operatorem tej sieci, robi wszystko, by do podobnej tragedii już nigdy nie doszło.

Prokuratura o przyczynienie się do pożaru oskarżyła inżyniera budowy, który miał nie dopilnować inwestycji.

Mężczyzna nie przyznał się do winy. Proces toczy się przed sądem w Kaliszu.

Oskarżonemu grozi do 8 lat więzienia.

Arcytrudny quiz o flagach! Tylko geniusz zyska 8/10

Pytanie 1 z 10
Co to za flaga?
Arcytrudny quiz o flagach! Tylko geniusz zyska 8/10
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE