bus

i

Autor: BŹ

Bus dla niepełnosprawnych w Ostrowie. Pierwszy taki w mieście

2021-01-20 9:56

To pierwszy taki bus w Ostrowie. Miasto mogło go kupić, bo dostało blisko 90 tysięcy złotych dofinansowania z Państ​wowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dziewięcioosobowy samochód dostosowany do przewozu osób niepełnosprawnych trafił do Domu Senior Wigor. Kosztował blisko 170 tysięcy złotych.

Bus w pełni dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ma udogodnienia ważne dla seniorów.

Siedzenia są do szybkiego demontażu, by zapewnić przejazd dwóm osobom na wózkach inwalidzkich. Auto wyposażono  w najazdy teleskopowe do wjazdu wózków inwalidzkich oraz system szyn podłogowych do ich mocowania. Wewnątrz zastosowano wykładzinę antypoślizgową i dodatkowe uchwyty ułatwiające wsiadanie. Służące do tego stopnie antypoślizgowe są podświetlone.

- Dom Senior Wigor ma obecnie 40 podopiecznych. Taki bus to znakomity prezent. Tym bardziej, że wcześniej nie mieliśmy żadnego pojazdu - mówi kierownik ośrodka Dorota Krysiak - Molenda.

Wielu z podopiecznych domu to osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności, poruszające się na wózku inwalidzkim, niewidome. Bus ułatwi im korzystanie z usług ośrodka, w tym również tak ważnej rehabilitacji, którą oferujemy swoim podopiecznym. Już nie mogą się doczekać, kiedy z tego wspaniałego pojazdu będą mogli korzystać. W ich imieniu bardzo za tę pomoc dziękuję

Potrzebę zakupu takiego pojazdu wskazał powołany kilka lat temu zespół ds. likwidacji barier architektonicznych w mieście.

Powołując go kilka lat temu myślałam przede wszystkim o poprawie życia naszych mieszkańców z niepełnosprawnościami ruchowymi, słuchu, czy wzroku. Bardzo się cieszę, że ostrowscy seniorzy będą mogli korzystać z dostosowanego do ich potrzeb pojazdu. Będzie on z pewnością w pełni wykorzystywany.

Dodaje prezydent Ostrowa Beata Klimek.

Obecnie zajęcia w Domu Senior Wigor są zawieszone, ale ośrodek opiekuje się podopiecznymi w ich domach.

Miasto ma w planach uruchomienie drugiego takiego domu - przy ulicy Raszkowskiej, w domu katechetycznym. Prace na parterze budynku ruszą lada moment.

FENOMEN MORSOWANIA – SKĄD SIĘ WZIĄŁ?