przemoc

i

Autor: pixabay

Blisko 750 NIEBIESKICH KART w 2021 roku w powiecie ostrowskim!

2022-01-26 6:45

Statystyki wciąż wysokie. Wciąż dużo ofiar domowej przemocy w powiecie ostrowskim. To głównie kobiety. Ale nie jest to regułą. 746 niebieskich kart założyli ubiegłym roku policjanci z Ostrowa Wielkopolskiego.​ To tyle samo ile rok wcześniej, ale dwa razy więcej niż - średnio- w latach wcześniejszych.

W ubiegłym roku policjanci z komendy w Ostrowie założyli prawie 750 niebieskich kart. Tyle samo, ile w 2020.  I dwa razy więcej niż jeszcze rok wcześniej - w 2019.

Być może pandemia sprzyja ujawnianiu przemocy w domach, ale nie można wszystkiego nią tłumaczyć.

Jest jednak pewną regułą, że przemoc jest tam, gdzie nadużywany jest alkohol.

W zdecydowanej większość przypadków, z którymi mamy do czynienia, przemocy towarzyszy alkohol -  mówi szef policji w Ostrowie Piotr Wilkowski. - Niestety, powoduje on agresję u sprawcy. I dochodzi do przemocy. To nie tylko przemoc fizyczna, ale też psychiczna czy ekonomiczna. Nie są to łatwe sytuacje, nierzadko ofiary są zastraszane i mijają lata, zanim zdecydują się powiedzieć o swoim dramacie. Sama NIEBIESKA KARTA to cała procedura, zespół osób, które robią wszystko, by pomóc ofierze przemocy.

Za każdym razem sprawa jest wyjaśniana, ale zdarzają się sytuacje, w których ofiary wycofują zeznania, co pozwala na powrót sprawców do domów.

Od końca 2020 roku policjanci mogą nakazać sprawcy opuszczenie domu i zakazań kontaktów z ofiarą - jeszcze zanim rozpocznie się postępowanie karne.

Sonda
Czy masz chęć spróbować poszukiwania skarbów...?