przemoc

i

Autor: pixabay

Blisko 750 NIEBIESKICH KART w 2021 roku w powiecie ostrowskim!

2022-01-26 6:45

Statystyki wciąż wysokie. Wciąż dużo ofiar domowej przemocy w powiecie ostrowskim. To głównie kobiety. Ale nie jest to regułą. 746 niebieskich kart założyli ubiegłym roku policjanci z Ostrowa Wielkopolskiego.​ To tyle samo ile rok wcześniej, ale dwa razy więcej niż - średnio- w latach wcześniejszych.

W ubiegłym roku policjanci z komendy w Ostrowie założyli prawie 750 niebieskich kart. Tyle samo, ile w 2020.  I dwa razy więcej niż jeszcze rok wcześniej - w 2019.

Być może pandemia sprzyja ujawnianiu przemocy w domach, ale nie można wszystkiego nią tłumaczyć.

Jest jednak pewną regułą, że przemoc jest tam, gdzie nadużywany jest alkohol.

W zdecydowanej większość przypadków, z którymi mamy do czynienia, przemocy towarzyszy alkohol -  mówi szef policji w Ostrowie Piotr Wilkowski. - Niestety, powoduje on agresję u sprawcy. I dochodzi do przemocy. To nie tylko przemoc fizyczna, ale też psychiczna czy ekonomiczna. Nie są to łatwe sytuacje, nierzadko ofiary są zastraszane i mijają lata, zanim zdecydują się powiedzieć o swoim dramacie. Sama NIEBIESKA KARTA to cała procedura, zespół osób, które robią wszystko, by pomóc ofierze przemocy.

Za każdym razem sprawa jest wyjaśniana, ale zdarzają się sytuacje, w których ofiary wycofują zeznania, co pozwala na powrót sprawców do domów.

Od końca 2020 roku policjanci mogą nakazać sprawcy opuszczenie domu i zakazań kontaktów z ofiarą - jeszcze zanim rozpocznie się postępowanie karne.

Sonda
Czy masz chęć spróbować poszukiwania skarbów...?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE