memoriał

i

Autor: Jakub Kujawa

Wyjątkowe zawody w Michałkowie

2022-05-23 11:55

Pogoda ich nie rozpieszczała, ale zawody udało się rozegrać. W weekend na lotnisku w Michałkowie pod Ostrowem odbył się 14 już Memoriał Henryka Jerzyka i Europa Star Cup – czyli międzynarodowe zawody latających modeli samolotów. Na starcie stanęli zawodnicy z Polski i Niemiec. I 22 modele, a wśród nich sporo nowości i niespodzianek.

Między innymi JAK 12 w barwach Aeroklubu Ostrowskiego. Pojawiły się nowe modele, przede wszystkim od niemieckich zawodników. Z Polski w większości  to modele z poprzednich sezonów, ale wszystko dopiero się rozkręca pocovidowo, więc mamy nadzieję, że wrócimy do normalności. W tym roku impreza została wznowiona więc liczymy, że w przyszłym będzie pełny skład i same nowości - mówi Radosław Oleksy, szef sekcji modelarskiej Aeroklubu Ostrowskiego. 

memoriał 22

i

Autor: Jakub Kujawa

Wśród zwycięzców znalazł się Marek Dąbrowski, z Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej z repliką francuskiego samolotu DALOTEL.

Interesują mnie samoloty z czasów mojej młodości. Tak jak ten Dalotel, który powstał w latach 60, wcześniej latałem Zlinem - mówi Marek Dąbrowski. Amerykańskiego Texana wybrałem z innego powodu – to zaawansowana konstrukcja z otwieranym podwoziem, kabiną, ruchomymi klapami. To dobrze wygląda, nadaje realizmu w locie i jest dobrze punktowane”. 

memoriał

i

Autor: Jakub Kujawa

Wśród zwycięzców znalazł się też Henryk Łuczak z Aeroklubu Częstochowskiego, który modelarstwem zajmuje się od 1949 roku a dziś jest najstarszym modelarzem w kraju. Do Michałkowa przyjechał z modelem amerykańskiego Piper,  bo jak sam żartuje, to taki samolot co sam lata.

memoriał

i

Autor: Jakub Kujawa

Zaczynaliśmy od małych, sklejanych modeli, z kombinowanych, wyproszonych u stolarzy materiałów, bo nic nie można było kupić w sklepach – mówi Henryk Łuczak.  Uczyłem się od starszych kolegów, którzy już wcześniej się tym zajmowali. Dołączyłem do nich w `49 roku. Potem miłość do lotnictwa poprowadziła mnie do szkoły oficerskiej w Dęblinie, gdzie byłem pilotem a potem instruktorem. A po przejściu na emeryturę wróciłem do modeli, ucząc też dzieci w modelarniach, które wtedy istniały na osiedlach. 

memorial 22

i

Autor: Jakub Kujawa

Zawody rozgrywane były w 4 klasach, a na podium stanęli również Marek Dąbrowski, Andrzej Westfal, Bogusław Małota i Adam Wetoszka.

memorial 22

i

Autor: Jakub Kujawa