hulajnogi

i

Autor: pixabay

Ostrożnie na hulajnogach! Dokładnie od roku obowiązują konkretne przepisy!

2022-05-20 8:52

Hulajnogami elektrycznymi jeździmy po drogach dla rowerów lub po jezdni, ale tylko w miejscach, w których maksymalna prędkość to 30 km/h - przypomina policja. Tych pojazdów jest coraz więcej, dlatego warto pamiętać o obowiązujących wszystkich przepisach! Te dotyczące hulajnóg obowiązują dokładnie od roku.

Hulajnogami elektrycznymi należy jeździć po drogach dla rowerów lub po jezdni, ale tylko w miejscach, w których dozwolona prędkość nie jest większa niż 30 km/h. Jeżeli nie ma takiej możliwości, możemy poruszać się po chodniku, ale pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim w takim przypadku pieszy ma pierwszeństwo, a osoba na hulajnodze nie może mu przeszkadzać.

Ważne jest także prędkość, która nie może być za duża.

Przepisy, które weszły w życie dokładnie rok temu jasno określają co można, a czego nie - mówi Ewa Golińska Jurasz z komendy policji w Ostrowie Wielkopolskim.

Należy pamiętać m.in o tym, że hulajnogą mogą jeździć wszyscy pełnoletni oraz niepełnoletni posiadacze karty rowerowej lub na przykład prawa jazdy kat. B1. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

Niemniej, zawsze prócz przepisów ważny jest nasz rozsądek. I tutaj nic go nie zastąpi. Kultura i wzajemny szacunek również są pożądane.

Zabronione jest poruszanie się hulajnogami pod wpływem alkoholu oraz innych środków odurzających. Nie wolno także przewozić drugiej osoby ani zwierzęcia.

Za niestosowanie się do nowych przepisów grożą wysokie mandaty.

QUIZ. Policyjny slang. Sprawdź, czy znasz te słowa! Odnajdziesz się wśród policjantów?

Pytanie 1 z 10
Klient szybko obrobiony i już na dołku - co to znaczy?