Zadbać o siebie

i

Autor: pixabay

Trzeba ZADBAĆ o SIEBIE! Apelują służby sanitarne

2021-09-29 11:22

Nie dbamy o siebie – nie szczepimy się, nie nosimy maseczek, nie przestrzegamy reżimu – mówią służby sanitarne w Ostrowie Wielkopolskim. Zmniejszenie liczby zachorowań na Covid - 19 przyniosło efekt również w postaci lekceważenia nadal obowiązujących obostrzeń. Jak choćby te, że w urzędach, sklepach, szkolnych korytarzach czy w autobusach noszenie maseczek jest nadal obowiązkowe. Tymczasem sezon grypowy dopiero przed nami. A maseczki nie tylko chronią przed koronawirusem.

- Maseczka nie jest oczywiście antidotum na zachorowanie, bo wtedy nie byłyby potrzebne szczepienia, ale jest pierwszą, podstawową ochroną - mówi Andrzej Biliński, szef ostrowskiego Sanepidu.

Maseczka w sposób istotny zapobiega zakażaniu, ale tylko wtedy gdy jest prawidłowo założona, zakrywa usta i nos. I gdy jej stosowanie ma charakter masowy. Natomiast jeśli dzieje się to incydentalnie i jest źle założona, to jej znaczenie jest minimalne i nie chroni przed zakażeniem.

Inne kraje europejskie są bardziej restrykcyjne jeśli chodzi o szczepienia obowiązkowe.

Nakładają ten obowiązek w sposób pośredni ponieważ bez tego nie ma możliwości korzystania z wielu dóbr publicznych, udogodnień. Jeśli nie ma się świadectwa szczepienia trzeba wykazać się certyfikatem ozdrowieńca lub każdorazowo zrobić test, co nie jest tanie  - dodaje Biliński.

W powiecie ostrowskim szczepionki przeciw Covid - 19 przyjęło nieco ponad 50 procent mieszkańców.