Teatr im. Bogusławskiego dostępny dla wszystkich!

i

Autor: Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu / mat.prasowe

Teatr im. Bogusławskiego dostępny dla wszystkich!

2021-10-06 10:50

Teatr dostępny dla wszystkich! W kaliskim teatrze im. Bogusławskiego rozpoczyna się kolejna edycja projektu, którego celem jest przede wszystkim umożliwienie uczestnictwa osobom, które mają utrudniony dostęp z powodu barier fizycznych, mentalnych czy ekonomicznych. Będą warsztaty dla młodzieży, seniorów, wystawa prac, a także tłumaczenie spektakli dla dzieci i dorosłych.

Projekt Teatr dostępny skierowany jest do wielu grup wiekowych. Jest przeznaczony dla osób z niepełnosprawnościami, szczególnie dla ludzi z dysfunkcjami wzroku i słuchu. Obejmuje także osoby 60+.

Mamy kilka działań. Jednym z nich jest dostosowanie spektakli z myślą o osobach niedosłyszących i niedowidzących. Dla dzieci „Tadek Niejadek” a dla dorosłych „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku”. Robimy audiodeskrypcję i tłumaczenie na język migowy.

Mówi Joanna Sobocka, koordynatorka projektu.

„Słyszę+nie” to warsztaty, które odbędą się 11 i 12 października. Są przeznaczone dla młodzieży niesłyszącej i młodzieży bez dysfunkcji słuchu. Zajęcia poprowadzi aktorka Malwina Brych.

Warsztaty dla młodzieży, których uczestnikami będzie młodzież ze szkoły dla dzieci niesłyszących i młodzież bez dysfunkcji słuchu. W tym projekcie wezmą udział uczniowie IV Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego oraz Technikum nr 5 dla Młodzieży Słabo Słyszącej i Niesłyszącej w Kaliszu. Chcemy zintegrować te środowiska. Młodzież w podobnym wieku, ale żyjąca w różnych światach. Naszym zadaniem będzie zbliżenie ich językiem teatru.

Dodaje Joanna Sobocka.

Teatr nie zapomina również o seniorach. 19 i 20 października odbędą się warsztaty „60+Teatr”.

Warsztaty poprowadzi Adam Biernacki, reżyser spektaklu „7 minut”. Będzie to fajne wydarzenie zwłaszcza dla osób, które chcą poznać teatr od  „podszewki". Zajęcia będą odbywać się w godzinach 10.30–14.30. Rekrutacja trwa do 15.10.

Dodaje Marcelina Hertmann, z kaliskiego teatru.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zgłoszenia przyjmowane są tel. 62 760 53 10, e-mail: warsztaty@teatr.kalisz.pl.

Projektowi będzie towarzyszyć wystawa pt. „Bez Barier” na Głównym Rynku, na której zostaną zaprezentowane prace twórców z różnym stopniem niepełnosprawności – podopiecznych Beaty Solińskiej z Młodzieżowego Domu Kultury.

Projekt „Teatr dostępny dla wszystkich - ze szczególnym uwzględnieniem osób z dysfunkcją wzroku i słuchu oraz osób 60+” finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „Kultura Dostępna” oraz ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Źródło: Teatr im. Bogusławskiego dostępny dla wszystkich!