piesy

i

Autor: Policja Ostrów Wielkopolski/fb

Szef wszystkich służbowych psów w Polsce jest z Ostrowa! [POSŁUCHAJ]

2021-12-02 10:19

Policjant z Ostrowa Wielkopolskiego szefem wszystkich służbowych psów w kraju​. Mariusz Lis został prezesem Polskiego Związku Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych. To unikatowa - w skali Europy organizacja, która szkoli i kształci opiekunów czworonożnych funkcjonariuszy.

Ostrowski policjant służy od ponad 20 lat. I cały czas pracuje z czworonożnymi funkcjonariuszami. Miał ich w swojej karierze łącznie sześć. Teraz ma dwa.

To LISAK i KAJA, jeden do materiałów wybuchowych, drugi to pies tropiący.

W Polskim Związku Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych jest od pięciu lat. Właśnie został jego szefem.

- To wyróżnienie ale też ogrom obowiązków i odpowiedzialności - mówi Mariusz Lis.

Spotykamy się cztery razy w roku. I szkolimy. Zarówno psy jak i ich przewodników. Są trzy grupy - psów do ładunków wybuchowych, psy do wykrywania narkotyków i ostania grupa, najbardziej liczna, to wszystkie psy gryzące. Każda ma swoje zajęcia. Są też wykłady i dyskusje. Rozmawiamy o żywieniu psów czy o pomocy weterynaryjnej.

Zajęcia trwają praktycznie całe dnie, bo chodzi o to, by jak najwięcej z tego spotkania"wynieść" wiedzy i warsztatu. Opieramy się na mądrości i kreatywności naszych instruktorów, naszych fachowców, od których warto się uczyć.

Stowarzyszenie zostało założone przez emerytowanych funkcjonariuszy. Pasjonatów. Każdy może się do niego zapisać. Pierwszy to to próba, a potem - jeśli dana osoba się sprawdzi, zostaje pełnoprawnym członkiem.

Nasz związek jest tak naprawdę jedynym tego typu w Europie. I nasi instruktorzy jeżdżą na szkolenia i sami uczą po świecie. Nasza wiedza i doświadczenie jest doceniane i zauważane.

Ostrowski policjant dziś nie  wyobraża sobie służby bez psa.

Ta służba nie zawsze jest łatwa. Ale daje mnóstwo zadowolenia i radości. Ale też jest ogromną odpowiedzialnością. Nie każdy się nadaje, i to też trzeba uczciwie powiedzieć. Psy wymagają opieki i codziennego treningu. Nie można ich zaniedbać. Ale potem na służbie widać efekty tej pracy. Musi być jednak obustronne zaufanie. Psa do człowieka i człowieka do psa. Inaczej się nie da.

Polski Związek Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych działa od 12 lat. Kadencja prezesa trwa cztery.

Obecnie zrzesza on ponad 100 opiekunów psów wszystkich służb w kraju.

A w Komendzie Powiatowej Policji w Ostrowie "pracują" obecnie cztery psy.

Ostrowski policjant szefem wszystkich służbowych psów w Polsce

Masz prawo jazdy? W tym quizie powinieneś uzyskać minumum 8 na 10 punktów!

Pytanie 1 z 1
Na chodniku nie mogą się zatrzymywać auta