religia

Siostry z Broniszewic mają nową kaplicę. Na otwarcie przyjedzie Prymas Polski

2023-08-22 14:13

Postawiły dwa nowe domy dla swoich podopiecznych. Postawiły też kaplicę. Słynne Dominikanki z Broniszewic pod Pleszewem zapraszają na jej otwarcie 2 września. Kaplicę, w której modlić się będą także chorzy „przykuci do swoich łóżek” ma poświęcić Pryma Polski.

Podpleszewskie siostry stały się „sławne”, kiedy kilka lat temu w internecie rozpoczęły zbiórkę na rzecz swoich podopiecznych. Nagrały filmik, w którym maszerowały jak pingwiny. Cała Polska, i nie tylko, pokochała zakonnice i w ciągu kolejnych lat – Dominikanki w Broniszewicach postawiły nie jeden, a dwa nowe domy. A teraz zbudowały kaplicę. Wszystkie pieniądze pochodziły od darczyńców. I to właśnie ich zapraszają na jej otwarcie 2 września.

To będzie wyjątkowe miejsce! Mury wypełniać będą modlitwa, śpiew Jarka, bęben Andrzeja i Jego Obecność – napisały siostry.

Kaplica jest nowa, skromna, a przede wszystkim dostosowana do potrzeb podopiecznych Domu Chłopaków. Jej budowa trwała około roku.

Są tam m.in. podjazdy dla wózków, miejsca dla chłopaków leżących, tak aby wszyscy mogli uczestniczyć we wspólnej modlitwie.

Na jasnych ścianach są pisane specjalnie dla sióstr ikony autorstwa Hanny Rączkowskiej.

W kaplicy w Broniszewicach – co warte podkreślenia – nie będzie żadnego elementu ze złota czy srebra. Kaplica nosi wezwanie Najświętszej Rodziny, ściany zdobią ikony autorstwa Hanny Rączkowskiej. W centrum jest ikona Krzyża, w ołtarzu ikona Baranka, na ścianach – ikony św. Dominika i św. Katarzyny ze Sieny i ikona św. Rodziny z Nadzwyczajnym Synem. W trakcie gdy powstawała ta ostatnia – modliło się wiele osób, szczególnie Rodziny z Nadzwyczajnymi Dziećmi. - Mamy nadzieję, że ikona Świętej Rodziny będzie umocnieniem dla Rodzin szukających otuchy w naszej nowej kaplicy. Mamy nadzieję, że właśnie to miejsce Bóg wybierze na swoje sanktuarium, w którym Rodziny Nadzwyczajnych Dzieci znajdą ukojenie płynące z czułej miłości Ojca. Że będzie miejscem wytchnienia i pocieszenia dla rodziców, którzy otrzymali pod opiekę Nadzwyczajne Dzieci, których serca są zranione niezrozumieniem innych i wyczerpaniem przy opiece nad swoimi nadzwyczajnymi dziećmi – informuje s. Eliza Myk.

Uroczyste poświęcenie kaplicy i konsekracja ołtarza odbędzie się w sobotę 2 września, a liturgii przewodniczyć będzie Prymas Polski - Wojciech Polak. Uroczystość rozpocznie się w samo południe.

Obecnie w Domu dla Chłopaków w Broniszewicach mieszka ponad 50 niepełnosprawnych chłopców i mężczyzn.

Jak dobrze znasz najpopularniejsze polskie teleturnieje?

Pytanie 1 z 10
Kto prowadzi teleturniej "Jeden z dziesięciu"?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE