technogranty

i

Autor: powiat ostrowski Paweł Rajski, Maciej Siedlecki, Jakub Zmyślony, Bartłomiej Jarczak, Dominik Kołodziej, Sławomir Szymanowski

Satelita z Ostrowa poleci w kosmos?

2022-06-10 11:28

Amatorski satelita, który poleci w kosmos. To jeden z projektów przygotowanych przez uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie i nagrodzony TECHNOGRANTEM - nagrodą starosty ostrowskiego dla młodych wynalazców.

Satelita to efekt programu edukacyjnego który łączy informatykę, elektronikę i druk 3D - mówi Dominik Kołodziej. To jest model, prototyp na bazie naszego programu edukacyjnego. Docelowy, który miałby zostać wyniesiony w kosmos musiałby być ulepszony, bo plastik którego użyliśmy do budowy nie wytrzymałby takich warunków. Ale ten model docelowy jest już w trakcie budowy. 

technogranty

i

Autor: powiat ostrowski

Pracujemy nad tym, by udoskonalony model jako satelita typu CUBESAT mógł zostać wyniesiony w przestrzeń kosmiczną - mówi Maciej Siedlecki. Sam satelita ma za zadanie wysyłać obrazki okolicznościowe, transmitować zdjęcia z orbity, wykonywać pomiary, do których będziemy mieli dostęp. To ma być też przede wszystkim akcja promująca innowacyjne podejście młodzieży, pokazywać ze w tym wieku też da się coś osiągnąć. Wystarczy chęć i ciężka praca. 

Współautorami satelity są również Bartłomiej Jarczak i Jakub Zmyślony, a opiekunem projektu Sławomir Szymanowski.