ZDRÓWKO

i

Autor: pixabay.pl

ZDROWIE

Pomoc potrzebna od zaraz. Młodzież jest coraz bardziej tego świadoma

2023-10-10 19:00

Zdrowie psychiczne to podstawa, a dbanie o nie to nasz obowiązek. Wiedzą o tym młodzi ludzie z Ostrowa i Kalisza - i w razie sytuacji kryzysowej - coraz częściej i coraz odważniej odważniej zwracają się o pomoc do specjalistów.

Problemów jest coraz więcej, ale też coraz więcej odwagi, by prosić o pomoc.

Młodzi ludzie z Ostrowa czy Kalisza mierzą się z coraz większymi kłopotami psychicznymi.

Dziś mamy Dzień Zdrowia Psychicznego. Dlatego zajrzeliśmy do ostrowskiego IV LO i zapytaliśmy, z czym tak naprawdę mierzy się współczesna młodzież.

To jest tak szerokie spectrum tych problemów, że trudno jest to określić w jednym zdaniu. Tak naprawdę to często problemy rówieśnicze, związane z etapem rozwoju, problemy szkolne, coraz większe problemy z koncentracją uwagi, z pamięcią. Czasami są to także problemy osobiste, związane z tożsamością płciową, z relacjami w rodzinie, z relacjami z partnerem. Ciężko jest dookreślić to w jednym zdaniu - mówi Katarzyna Telega, pedagog szkolny z IV LO w Ostrowie Wielkopolskim. 

Światłem w tunelu jest świadomość, że młodzi coraz odważniej proszą o pomoc.

Mamy to szczęście, można powiedzieć w szkole, że mamy na tyle świadomych, odważnych i powiedziałabym niekrytykujących się nawzajem uczniów, że oni korzystają z tej pomocy. Oni nie boją się przyjść. Jeden nieraz nawet drugiego ,,za rękaw'' przyprowadzi, że - chodź, pogadasz, zobaczysz. To świadczy o dojrzałości, że młodzi ludzie korzystają z tej pomocy, nie wstydzą się przyjść. Mamy dużo pracy z panią pedagog, ale z drugiej strony - bardzo się cieszymy, że to tak wygląda, że młodzież chce przyjść, że później, między sobą opowiadają, że warto przyjść, to nas cieszy - dodaje psycholog z ostrowskiej czwórki, Beata Kuświk. 

Zdrowie psychiczne to podstawa. Dlatego dbanie o nie to nasz obowiązek.

Przeboje Krzysztofa Krawczyka. Ile z nich pamiętasz?

Pytanie 1 z 10
Dokończ słowa piosenki "Parostatek". "Parostatkiem w piękny rejs, statkiem na parę w..."
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE