woda

i

Autor: pixabay

legionella

Ostrów Wielkopolski zdezynfekuje wodę! Wiemy jak i kiedy

2023-08-30 11:57

Woda w miejskiej sieci w Ostrowie zostanie zdezynfekowana. Taka jest reakcja władz tego miasta na dwa przypadki legionelli w powiecie ostrowskim. To działania profilaktyczne, bo woda jest bezpieczna – zapewnia Beata Klimek, prezydent Ostrowa.

Będzie to termiczna dezynfekcja. Zostanie przeprowadzona w przyszłą środę – 6 WRZEŚNIA.

Wtedy woda zostanie podgrzana do 70 stopni. I właśnie taką gorącą mieszkańcy będą mieli puścić, by przepłukać m.in. krany i prysznice.

W związku z tym, że należy zapobiegać różnym sytuacjom,  przy rekomendacji ostrowskiego Sanepidu podjęta została decyzja o tym, że w przyszłym tygodniu przeprowadzimy termiczną dezynfekcję sieci. Będzie to polegało na podaniu wody w sieci o temperaturze 70 stopni. W tej temperaturze ta bakteria jest niszczona przy czym wymaga to przepłukania urządzeń typu krany przez ok. 2 min. W określonym przedziale czasowym woda będzie podgrzana do temperatury 70 stopni i wtedy należy przeprowadzić to przepłukanie. (…) O szczegółach będziemy informować w poniedziałek i wtorek. Trzeba będzie być czujnym, tak by na przykład dzieci wtedy tej wody nie brały, bo mogą się oparzyć - mówił na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej Ostrowa sekretarz miasta Andrzej Baraniak

Uznajemy, że należy dmuchać na zimne i być przygotowanym do tej sytuacji. ZAZNACZAM, woda w kranach w Ostrowie jest bezpieczna, ale trzeba podejmować działania profilaktyczne. Stąd taka decyzja - mówiła Beata Klimek.

Wszystkie działania są uzgodnione z Sanepidem.

Obecnie na terenie powiatu ostrowskiego nie ma nowych zakażeń legionellą. Małżeństwo, które z bakterią trafiło do szpitala w ubiegłym tygodniu czuje się lepiej i dziś zostało wypisane do domu.

Czy rozpoznasz polski zespół po nazwisku wokalisty lub wokalistki?

Pytanie 1 z 10
Muniek Staszczyk jest liderem zespołu:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE