wakacje

i

Autor: ZHP Ostrów

Ostrów : to były wyjąktkowe półkolonie. Bo polsko - ukraińskie.

2022-07-04 8:12

30 dzieci z Ukrainy przez tydzień bawiło się podczas półkolonii na terenie stanicy harcerskiej w Ostrowie. Było to możliwe dzięki Rotary Club Poznań, który w ramach projektu „Gra w zielone”, sfinansował pobyt młodych Ukraińców. Całość koordynują harcerze. I to oni zadbali o atrakcje i bezpieczeństwo podczas lipcowego tygodnia.

Półkolonie „Wakacje z Uśmiechem” organizowane przez instruktorów ostrowskiego Hufca ZHP od wielu lat cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców Ostrowa i okolic. W tym roku w pierwszym turnusie wzięły udział dzieci pochodzące z Ukrainy, które po wybuchu wojny zamieszkały w Ostrowie.

- Mając na uwadze duże zainteresowanie naszymi półkoloniami, w tym roku zwiększyliśmy liczbę miejsc, w związku z czym na każdym turnusie może wypoczywać około 100 dzieci – mówi hm. Izabela Potasznik, komendantka hufca. – To sprawiło, że na pierwszym turnusie mogliśmy wygospodarować 30 miejsc dla dzieci ukraińskich.

Atrakcji nie brakowało. Dopisała też pogoda. Dlatego dzieciaki mogły faktycznie odpocząć od szkoły czy trudnej codzienności w ich ojczyźnie. Przy okazji zacieśniły się więzi z polskimi kolegami.

- Bez wahania przystąpiliśmy do tego projektu i od razu podjęliśmy decyzję, że postawimy na maksymalną integrację, dlatego dzieci z Ukrainy trafiły do różnych grup, by mogły poznać swoich ostrowskich rówieśników – tłumaczy koordynujący półkolonie hm. Dariusz Potasznik. – Pozyskaliśmy do współpracy dwie tłumaczki Darię i Anastazję, które służyły pomocą wychowawcom dzięki czemu udało się zlikwidować barierę językową. O tym, że dzieci dobrze się czuły na „Wakacjach z Uśmiechem” najlepiej świadczy fakt, że można było usłyszeć w trakcie zajęć ukraińskie piosenki śpiewane spontanicznie przez naszych młodych gości.

Na tym nie koniec. Bo przez całe wakacje  w piątki o 17.00 na ostrowskiej stanicy odbywać się będą dwugodzinne zajęcia dla ukraińskich dzieciaków.

A dla polskich właśnie ruszają kolejne półkolonie.

Wszystko na stanicy ZIELONA POLANA.

Gdzie jechać na wakacje 2022? Rozwiąż QUIZ i sprawdź

Pytanie 1 z 9
1. Gdzie się czujesz najlepiej?