kwatera

i

Autor: UM Ostrów Tak wyglądać będzie kwatera po remoncie

miasto

Ostrów. Kwatera do remontu. Potem będzie Panteonem

2024-07-08 6:54

Kwatera Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego w Ostrowie do remontu. Najpóźniej w końcówce tego roku ruszą prace, które mają dać temu miejscu „nowe oblicze”. Pierwszy etap kosztować będzie pół miliona złotych. Pieniądze miasto ma z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W kwaterze, która znajduje się niemal na środku starej części nekropolii przy ulicy Limanowskiego, jest 57 grobów, w tym ofiary zbrodni w Winiarach i w Lesie Skarszewskim, żołnierze pochowani w latach 1918-1919 oraz weterani Powstania Wielkopolskiego. Jest tam pochowany m.in., Jan Mertka, pierwszy żołnierz, który zginął w dniu wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

- W kwaterze spoczywają najwybitniejsi mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego, którzy zostali zamordowani przez Niemców w grudniu 1939 r. w ramach akcji likwidacji polskich elit oraz w styczniu 1945 r. za działalność konspiracyjną. Uznano, że należy nadać kwaterze szersze znaczenie, nie ograniczając go wyłącznie do Powstania Wielkopolskiego. Właśnie dlatego kwatera zmieni swoją nazwę na Panteon Bohaterów Ostrowa Wielkopolskiego 1918-1945 – informuje Anna Woźnica, z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Ostrowie.

Jak zapewniają władze Ostrowa - dzięki renowacji miejsce to zyska zupełnie nowe oblicze. Będzie miało nowoczesną, ale prostą i estetyczną formę.

- Pomnik zostanie zachowany w takiej postaci jakiej jest teraz. Pojawi się dużo więcej informacji na inskrypcjach nagrobnych. Będą mówiły, kto jest tam pochowany, w jakich okolicznościach zginął i dlaczego te osoby są ważne dla historii miasta i Polski - tłumaczy dr Adam Pleskaczyński z poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Pieniądze na renowację kwatery przy ulicy Limanowskiego miasto ma z budżetu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. To właśnie do zadań wojewody należy opieka nad grobami pamięci narodowej. Renowacji kwatery podjęło się miasto. Prace powinny ruszyć najpóźniej na przełomie roku. Na razie miasto nie podało, kiedy planowany jest ich finał,

Quiz. Zagraniczne seriale z lat 90. To były prawdziwe hity. Jak dobrze je pamiętasz?

Pytanie 1 z 15
Jaki jest tytuł serialu, w którym występuje postać Fry'a, pracującego dla Planet Express?