dym

i

Autor: pixabay

Ostrów chce mieć spalarnię odpadów. Prawie w centrum miasta. Co na to mieszkańcy?

2021-02-17 13:55

Miasto rusza z konsultacjami, ale wielu mieszkańców już mówi NIE! Ostrów chce wybudować elektrociepłownię na paliwa alternatywne i biomasę czyli spalarnię odpadów. Miałaby powstać stosunkowo blisko centrum bo przy ulicy Wrocławskiej, na terenach dawnego ZNTK. Ankietę można znaleźć na stronie UM w Ostrowie. Kłopot w tym, że dotyczy ona ogólnie tematu a nie budowy "elektrociepłowni" tuż pod oknami wielu domów.

Władze, którym taka instalacja się marzy, przekonują, że to dobre rozwiązanie. I bezpiecznie. Ale zanim zapadnie decyzja - obiecują, że posłuchają zdania mieszkańców.

Od kilkunastu miesięcy prowadzimy zaawansowane prace dotyczące koncepcji budowy elektrociepłowni na paliwa alternatywne i biomasę, która dostarczy prąd do naszego Ostrowskiego Rynku Energetycznego i będzie jednym z jej kluczowych elementów. Postanowiliśmy przedstawić ten projekt mieszkańcom naszego miasta, zapytać ich o zdanie, odpowiedzieć na wszelkie pytania, rozwiać wątpliwości, bo taka inwestycja wymaga zgody.

Mówi Bartosz Ziółkowski, prezes Grupy Kapitałowej Centrum Rozwoju Komunalnego.

Eksperci, których do współpracy miasto zaprosiło, zapewniają, że ostrowska instalacja będzie spełniać najbardziej wyśrubowane standardy bezpieczeństwa i wymagania jakościowe.

Standardy emisyjne są coraz ostrzejsze. Ostrowska instalacja będzie musiała je spełniać, a kontrolę nad parametrami pełnić będzie system ciągłej kontroli emisji i jakości spalin. Jest on sprzężony jest z systemem podawania paliwa, co przekłada się na to, że w przypadku jakiegokolwiek przekroczenia jakości emisji następuje zatrzymanie podawania paliwa i całej instalacji.

Mówi dr Krzysztof Haziak, współautor koncepcji ostrowskiej spalarni.

Mieszkańcy, szczególnie okolic ulicy Wrocławskiej, a są tam osiedla domów jednorodzinnych i z blokami, boją się, że do - już trudnej sytuacji związanej z wysypiskiem śmieci przy Staroprzygodzkiej, które przez kilka miesięcy w roku męczy brzydkimi zapachami, dojdzie kolejne takie miejsce.

Miasto przygotowało ankietę, w której można zabrać głos. Jest jednak jedno ALE - ankieta dotyczy tematu ogólnie, a nie budowy tej instalacji w konkretnym miejscu. A to robi różnicę.

Bo ekologiczne poglądy ma pewnie każdy, ale nie każdy chce mieć pod nosem taką instalację.

Ankietę znajdziecie TUTAJ : https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdQY5uSqWzTNRogpQAiu4RBIqZD1M6iVNxsZ8Z9l40vNNddLQ/viewform

Konsultacje potrwają do 17 marca.

"Spotkanie online dla mieszkańców miasta Ostrowa Wielkopolskiego odbędzie się 10 marca o godz. 16:00. Dodatkowo 3 marca zaplanowano dedykowane spotkania informacyjno-konsultacyjne z przedstawicielami Zarządu i Rady Osiedla „Powstańców Wielkopolskich” i „Kamienice Stare” oraz z przedstawicielami Klubów Radnych w Radzie Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego. Z kolei 17 marca odbędzie się specjalny panel naukowo-ekspercki z udziałem renomowanych przedstawicieli wyższych uczelni"  - czytamy na stronie UM Ostrowa.

120-letni tramwaj odzyskuje dawny blask.