dps

i

Autor: powiat ostrowski

Nowy DPS - ekologiczny i samowystarczalny

2022-06-01 16:11

Największa inwestycja w tej kadencji powiatu będzie samowystarczalna energetycznie. Mowa o nowym DPS, który powstaje w Ostrowie przy Staroprzygodzkiej.

Parterowy budynek został tak zaprojektowany, aby był maksymalnie energooszczędny i ekologiczny – będzie miał panele fotowoltaiczne, zbiorniki na deszczówkę i gruntowy wymiennik ciepła.

Taka jest jego budowa, aby pomieścić jak najwięcej tych paneli, aby był samowystarczalny. Liczymy, że ta inwestycja zwróci się w kilka lat, bo zaplanowane jest aż 250 kilowatów mocy. Dla porównania przeciętny domek jednorodzinny ma 10 kilowatów- mówi Marcin Woliński, dyrektor Wydziału Rozwoju Starostwa Powiatowego. 

dps

i

Autor: powiat ostrowski

Całość tych rozwiązań tworzy jeden system- dodaje Woliński. Mamy więc fotowoltaikę, a do tego jest gruntowy wymiennik ciepła. To odwierty w ziemi, które powodują, że tam jest stała temperatura. Ta temperatura jest wtłaczana do powietrza dostarczanego do obiektu. Wstępnie podgrzane lub schłodzone z zależności od potrzeb, ale już na starcie mamy temperaturę 17 stopni za darmo z ziemi. 

dps

i

Autor: powiat ostrowski

DPS przy Staroprzygodzkiej ma być gotowy we wrześniu. Budowa będzie kosztować ponad 18 milionów złotych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE