dps

i

Autor: powiat ostrowski

Nowy DPS - ekologiczny i samowystarczalny

2022-06-01 16:11

Największa inwestycja w tej kadencji powiatu będzie samowystarczalna energetycznie. Mowa o nowym DPS, który powstaje w Ostrowie przy Staroprzygodzkiej.

Parterowy budynek został tak zaprojektowany, aby był maksymalnie energooszczędny i ekologiczny – będzie miał panele fotowoltaiczne, zbiorniki na deszczówkę i gruntowy wymiennik ciepła.

Taka jest jego budowa, aby pomieścić jak najwięcej tych paneli, aby był samowystarczalny. Liczymy, że ta inwestycja zwróci się w kilka lat, bo zaplanowane jest aż 250 kilowatów mocy. Dla porównania przeciętny domek jednorodzinny ma 10 kilowatów- mówi Marcin Woliński, dyrektor Wydziału Rozwoju Starostwa Powiatowego. 

dps

i

Autor: powiat ostrowski

Całość tych rozwiązań tworzy jeden system- dodaje Woliński. Mamy więc fotowoltaikę, a do tego jest gruntowy wymiennik ciepła. To odwierty w ziemi, które powodują, że tam jest stała temperatura. Ta temperatura jest wtłaczana do powietrza dostarczanego do obiektu. Wstępnie podgrzane lub schłodzone z zależności od potrzeb, ale już na starcie mamy temperaturę 17 stopni za darmo z ziemi. 

dps

i

Autor: powiat ostrowski

DPS przy Staroprzygodzkiej ma być gotowy we wrześniu. Budowa będzie kosztować ponad 18 milionów złotych.