Młodzieżowy ERASMUS + w ostrowskim "ZAPie"

2022-05-18 12:11

Do Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim przyjechali uczniowie ze szkół w Grecji i Turcji. Szkoła jest gospodarzem kolejnej sesji w ramach wymiany ERASMUS +. W tym roku spotkanie poświęcone jest prawom człowieka. Do udziału zaproszono także uczącą się w Ostrowie młodzież z Ukrainy.

Tegoroczny projekt Erasmus+ obywa się pod hasłem "Prawa człowieka". Uczniowie, którzy przyjechali do szkoły w Ostrowie, uczestniczą w zajęciach rozwijających wiedzę i świadomość na temat praw a także życia w społeczeństwie. 

Do projektu dołączyć mieli również uczniowie z Wielkiej Brytanii, ale nie udało się im dotrzeć.

Uczniowie z Turcji i Grecji dojechali, bardzo są zainteresowani tym, jak jest w Polsce, jak jest w naszej szkole. Anglicy są o wiele bardziej powściągliwi, nie brali udziału w projekcie ze względu na pandemię, a teraz ze względu na wojnę. Grecy i Turcy, mam wrażenie - czują się tutaj znakomicie. Ciszymy się, że możemy ich gościć i pokazać Ostrów i okolice. To świetna okazja do wymiany doświadczeń i wzajemnej nauki - mówi dyrektor szkoły, Magdalena Wojtasz.

Młodzież bierze udział w osobnych zajęciach dotyczących praw człowieka i kultury.

Nieodłącznym elementem spotkań jest również rozmowa o obecnej sytuacji u naszych wschodnich sąsiadów.

- Temat wojny na Ukrainie powoduje w dzieciach niepokój, ale zdają sobie sprawię, jak ważna jest wiedza na ten temat - dodaje dyrektor szkoły.

Jesteśmy tutaj dla budowania świadomości o prawach człowieka i to dzisiaj wydaje się absolutnie najważniejszą kwestią, bo te prawa człowieka nie tylko zaburzone są w Ukrainie, ale można mieć pretensje o ich przestrzeganie w całej Europie. I dopóki będziemy młodych ludzi uczyć, że człowiek jest najważniejszy, a jego prawa są niezbywalne, dopóty mamy szansę na to by być obywatelami świata, świata dobrego, a nie świata pełnego zła - przed tym chcemy uciekać.  

W programie spotkania są także wycieczki po okolicy dalszej i bliższej. A także po prostu rozmowy i wzajemne poznanie.

Każdy kraj uczy się innej kultury, różnicy pomiędzy krajami. Mam wrażenie, że w Grecji życie jest luźniejsze w porównaniu do Polski. Tutaj ludzie są pilni i punktualni. W Grecji nikt nie podchodzi do tego, aż tak. To jest taka główna różnica - mówi Kacper Gembarowski, uczeń z Grecji, który ma polskie pochodzenie.

Przed uczniami z Turcji i Grecji jeszcze kika dni pobytu w Ostrowie. Przed nimi sporo zajęć i spotkań, więc grafik jest napięty.

QUIZ. Czy umiesz zapewnić sobie szczęście?

Pytanie 1 z 12
Czy kiedykolwiek udało Ci się znaleźć czterolistną koniczynę?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE