Młodzieżowy ERASMUS + w ostrowskim "ZAPie"

2022-05-18 12:11

Do Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim przyjechali uczniowie ze szkół w Grecji i Turcji. Szkoła jest gospodarzem kolejnej sesji w ramach wymiany ERASMUS +. W tym roku spotkanie poświęcone jest prawom człowieka. Do udziału zaproszono także uczącą się w Ostrowie młodzież z Ukrainy.

Tegoroczny projekt Erasmus+ obywa się pod hasłem "Prawa człowieka". Uczniowie, którzy przyjechali do szkoły w Ostrowie, uczestniczą w zajęciach rozwijających wiedzę i świadomość na temat praw a także życia w społeczeństwie. 

Do projektu dołączyć mieli również uczniowie z Wielkiej Brytanii, ale nie udało się im dotrzeć.

Uczniowie z Turcji i Grecji dojechali, bardzo są zainteresowani tym, jak jest w Polsce, jak jest w naszej szkole. Anglicy są o wiele bardziej powściągliwi, nie brali udziału w projekcie ze względu na pandemię, a teraz ze względu na wojnę. Grecy i Turcy, mam wrażenie - czują się tutaj znakomicie. Ciszymy się, że możemy ich gościć i pokazać Ostrów i okolice. To świetna okazja do wymiany doświadczeń i wzajemnej nauki - mówi dyrektor szkoły, Magdalena Wojtasz.

Młodzież bierze udział w osobnych zajęciach dotyczących praw człowieka i kultury.

Nieodłącznym elementem spotkań jest również rozmowa o obecnej sytuacji u naszych wschodnich sąsiadów.

- Temat wojny na Ukrainie powoduje w dzieciach niepokój, ale zdają sobie sprawię, jak ważna jest wiedza na ten temat - dodaje dyrektor szkoły.

Jesteśmy tutaj dla budowania świadomości o prawach człowieka i to dzisiaj wydaje się absolutnie najważniejszą kwestią, bo te prawa człowieka nie tylko zaburzone są w Ukrainie, ale można mieć pretensje o ich przestrzeganie w całej Europie. I dopóki będziemy młodych ludzi uczyć, że człowiek jest najważniejszy, a jego prawa są niezbywalne, dopóty mamy szansę na to by być obywatelami świata, świata dobrego, a nie świata pełnego zła - przed tym chcemy uciekać.  

W programie spotkania są także wycieczki po okolicy dalszej i bliższej. A także po prostu rozmowy i wzajemne poznanie.

Każdy kraj uczy się innej kultury, różnicy pomiędzy krajami. Mam wrażenie, że w Grecji życie jest luźniejsze w porównaniu do Polski. Tutaj ludzie są pilni i punktualni. W Grecji nikt nie podchodzi do tego, aż tak. To jest taka główna różnica - mówi Kacper Gembarowski, uczeń z Grecji, który ma polskie pochodzenie.

Przed uczniami z Turcji i Grecji jeszcze kika dni pobytu w Ostrowie. Przed nimi sporo zajęć i spotkań, więc grafik jest napięty.

QUIZ. Czy umiesz zapewnić sobie szczęście?
Pytanie 1 z 12
Czy kiedykolwiek udało Ci się znaleźć czterolistną koniczynę?