szpital ostrów

i

Autor: BŹ

Koniec pandemii? W szpitalu w Ostrowie tego nie widać

2022-02-23 10:54

Rząd znosi część obostrzeń, ale końca pandemii nie widać w szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim. Wciąż praktycznie wszystkie łóżka covidowe są zajęte. Mniej jest chorych TYLKO na covid, więcej pacjentów, którzy do szpitala trafili z innych powodów, ale test pokazał wynik pozytywny.

Spowolnienia pandemii nie widać w szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim.

Tutaj nie ma decyzji o zmniejszeniu liczny łóżek covidowych bo wciąż obłożenie tych, które są - jest na poziomie ponad 90 procent.

Pacjenci cały czas są przywożeni - mówi Piotr Matyjaszczyk, ​szef oddziałów covidowych w szpitalu w Ostrowie. - Ale też w wielu przypadkach - co zauważamy od dwóch, trzech tygodni - to pacjenci, którzy trafili do szpitala z innymi schorzeniami, i niejako przy okazji wyszło, że są pozytywni. Bo każdy, kto do szpitala trafia ma wykonywany test. I tak na przykład na moim oddziale mam ośmiu pacjentów kardiologicznych, ale też z koronawirusem. I ten wirus utrudnia leczenie tych podstawowych schorzeń, bo wiadomo w przypadku infekcji leczenie trwa dłużej.

Mniej jest pacjentów z ostrym zapaleniem płuc, wynikającym właśnie z covid -19. Ale ogólnie  zakażonych pacjentów wciąż mamy naprawdę dużo.

W szpitalu w Ostrowie jest 175 łóżek covidowych. W tym 15 - intensywnej terapii.

Statystyki są coraz łagodniejsze, choć wciąż liczby nowych zakażeń to tysiące.

W całym kraju liczba łóżek covidowych jest zmniejszana, ale w naszym regionie tak się na razie nie dzieje.

W szpitalu w Ostrowie - decyzją wojewody wielkopolskiego - tylko na SORze zmniejszono o jedną - liczbę miejsc obserwacyjnych. Zamiast czterech są trzy.

QUIZ. Dosłownie czy w przenośni? Co znaczą te wyrażenia? Uważajcie, by "nie dać plamy"!

Pytanie 1 z 15
Co to znaczy "drzeć z kimś koty"?