przemoc - zaciśnięta pięść

i

Autor: pixabay.pl

Kilka prostych trików, które mogą uratować Ci życie!

2022-07-20 10:00

Wakacje to okres, w którym znajdujemy czas na zabawę, wypoczynek i drobne szaleństwa. Często zapominamy o tym, że zagrożenie może czaić się za każdym rogiem. Podpowiemy Wam, co zrobić, gdy zrobi się naprawdę niebezpiecznie.

Widzisz? Reaguj! Oto kilka najlepiej rozpoznawalnych na całym świecie sygnałów wzywania pomocy, które MUSI znać każdy - nawet dziecko!

1. NIEME WOŁANIE O POMOC - GEST DŁONI. Użycie tego sygnału jest naprawdę proste! Wystarczy unieść dłoń skierowaną wnętrzem w stronę drugiej osoby. Następnie - zagnij kciuk do wnętrza dłoni, a na koniec zaciśnij pięści tak, by palce objęły schowany kciuk. To bardzo dyskretny gest, którym nie zwrócisz uwagi agresora. W internecie znajdziecie masę filmików, które pokazują jak prawidłowo wykonać ten sygnał pomocy.

2. WYŚLIJ SMS DO ODPOWIEDNICH SŁUŻB. Często wystarczy chwila, by poinformować policjantów, że coś się dzieje. Użyj do tego swojego telefonu komórkowego i jeśli nie możesz zadzwonić - wyślij krótkiego SMS-a, w którym PRZEDE WSZYSTKIM podasz swój adres i napiszesz, że potrzebujesz pomocy. Trzeba jednak pamiętać, że wiadomość musi być rzeczowa i krótka.

3. POPROŚ O POMOC W JĘZYKU MIGOWYM. Nie musisz uczyć się całego alfabetu! Wystarczy kilka gestów. Potrzebujesz pomocy? Pokaż to! Wyciągnij jedną dłoń wnętrzem do góry i uderz w nią drugą - ułożoną prostopadle. Na świecie jest ponad 70 milionów osób, które na co dzień używają języka migowego do komunikacji. Może w sytuacji zagrożenia spotkasz jedną z nich lub kogoś z jej bliskich?

To kilka prostych sygnałów, które są dyskretne i proste - a już niejednokrotnie uratowały komuś życie. Zdecydowanie warto je znać!

QUIZ. Czy umiesz rozbudzić swój szósty zmysł?

Pytanie 1 z 10
Widziałaś/łeś kiedyś ducha?
Źródło: Kilka prostych trików, które mogą uratować Ci życie!