jarocin/wypadek

i

Autor: KPP Jarocin

wypadek

Jarocin. Potrącił rowerzystę i uciekł. Grozi mu nawet 20 lat więzienia

2023-11-04 11:49

Potrącił rowerzystę i uciekł z miejsca zdarzenia – został właśnie tymczasowo aresztowany i grozi mu nawet 20 lat więzienia. Bo 1 października zmienił się zakres kary za ucieczkę z miejsca wypadku. 37-letni kierowca tira usłyszał zarzuty spowodowania śmiertelnego wypadku w BACHORZEWIE pod Jarocinem.

Do tragedii doszło 26 października na drodze wojewódzkiej.

Policja, późnym wieczorem, otrzymała informacje o leżącym na drodze rowerzyście.

68-latek został przewieziony do szpitala, ale jego życia nie udało się uratować.

Ślady na miejscu wskazywały, że doszło do potrącenia rowerzysty. Ale nie było świadków zdarzenia ani samochodu, który mógłby potrącić 68-latka.

Policjanci przeanalizowali zapisy z monitoringów znajdujących się w odległości kilkunastu kilometrów od miejsca zdarzenia w obu kierunkach drogi. Praca operacyjna, na której się skupili, pozwoliła  wytypować pojazd, który mógł uczestniczyć w zdarzeniu. Był to samochód ciężarowy marki Volvo. Idąc tym śladem ustalili też dane kierującego wymienionym samochodem. Okazał się nim 37-letni mieszkaniec gminy Jarocin – informuje Agnieszka Zaworska, rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie.

Mężczyzna został zatrzymany 30 października, 4 dni po zdarzeniu.

Usłyszał zarzuty spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym i ucieczkę z miejsca zdarzenia.

Kierując samochodem ciężarowym nieumyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ten sposób, że nie zachował ostrożności przy wyprzedzaniu rowerzysty i dokonał tego manewru w miejscu niedozwolonym. Nie zachował też bezpiecznego odstępu w wyniku czego potrącił bokiem pokrzywdzonego, który poniósł śmierć. W  ramach zarzutu objęto kwestie zbiegnięcia z miejsca zdarzenia. Od 1 października obowiązują nowe regulacje karno-prawne i w przypadku zbiegnięcia z miejsca zdarzenia i niepoddania się odpowiednim badaniom na miejscu, zagrożenie ustawowe wynosi od lat 5 do 20 – wyjaśnia Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Decyzją sądu podejrzany trafił na 3 miesiące do aresztu.

Śledztwo prowadzi jarocińska prokuratura.

Za spowodowanie śmiertelnego wypadku grozi od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

Przed zmianą w Kodeksie Karnym - 1 października tego roku - gdy sprawca był pijany, lub uciekł z miejsca wypadku -  to kara mogła wynieść nawet 12 lat.

Od 1 października to zagrożenie się zmieniło - i kara jest surowsza - od 5 do 20 lat więzienia.

Miasta, które przyprawiają o zawrót głowy. Sprawdź, czy wiesz jak zapisać nazwy tych miejscowości

Pytanie 1 z 7
Miasto przy samej granicy woj. mazowieckiego
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE